Prášilské jezero

Prášily, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10

Při svých toulkách Šumavou si určitě nenecháte ujít návštěvu u Prášilského jezera (1079 m n.m.). Nachází se na východním výběžku hory Poledník (1315 m n.m.) v ledovcovém kotli, kousek od obce Prášily. Patří mezi pět ledovcových jezer na české straně Šumavy.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. srpna 2021

Jezero je hluboké nejvíc 5 metrů

Prášilské jezero kdysi využívali dřevaři k plavení dřeva. Zjistíte, že je nejmenším jezerem svého druhu na Šumavě. Rozlohu má necelé 4 ha a maximální hloubku 15 m. Podobně jako jiní turisté zřejmě i vy využijete cestu kolem jezera hlavně k návštěvě rozhledny Poledník (1315 m n.m.), což lze definovat jako přidružený výlet. Jezero se nachází zhruba na poloviční cestě k rozhledně Poledník. Voda z jezera teče do řeky Křemelná.

Za totality šlo o přísně chráněnou zónu

Na hrázi jezera je pomník, který připomíná utonulého studenta z roku 1927. Určitě si v oblasti připomenete i těžké totalitní doby, kdy se do šumavských hvozdů nesmělo a zadrátovanou krajinu hlídali pohraničníci. Příroda vás však okouzlí a nabídne vám odpočinek a příjemnou relaxaci.

Kde zaparkovat

V obci Prášily je Parkoviště Slunečná a Parkoviště Prášily. Z obce Prášily půjdete jezerní cestou po červené turistické značce 4,2 km a nastoupáte 220 výškových metrů. Trasa na mapě

Tipy na ubytování

Občerstvení

U jezera není možnost občerstvení. Doporučujeme svačinu s sebou. V Prášilech Hostinec u Michala v Prášilech nebo můžete využít bufet až u rozhledny Poledník.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Od jezera se vydejte na rozhlednu Poledník
Od Prášilského jezera se vydejte k Rozhledně Poledník. Půjdete po červené trase 5,2 km a nastoupáte 316 výškových metrů. Rozhledna sloučila za totality pro vojenské účely a jako rušička. Rozhlednou je od roku 1998. Na kruhový ochoz vyhlídky vystoupáte 227 schodů. Zadrátovanou minulost připomene expozice. Rozhlédnete  se po Šumavě, vrcholy jsou popsané na informačních panelech. Někdy je vidět až do Alp.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více