Rozhledna a hora Kleť v Blanském lese

Křemže, Blanský les, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V Blanském lese vás při návštěvě jižních Čech okouzlí jeho nejvyšší hora Kleť (1084 m.n.m.). Má totiž na vrcholu postavenou nejstarší kamennou českou rozhlednu, Josefovu věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. července 2020

Zpátky do minulosti

Rozhlednu na Kleti nechal postavit kníže Jan Nepomuk ze Schwarzenbergu už roku 1825. Celé půl století ji mohli navštěvovat jen jeho blízcí přátelé. Veřejnosti se otevřela až v 70. letech 19. století.  Od té doby se stala významným turistickým cílem. Zájem návštěvníků se zvýšil i díky postavené hvězdárně, která nabízí veřejnosti prohlídky.

Na nejstarší rozhlednu jednosedačkovou lanovkou

Pokud pojedete na vrchol Kletě jednosedačkovou lanovkou, váš výlet začne už tímto téměř historickým zážitkem. Lanovka byla postavena v roce 1961. Za patnáct minut jízdy překoná převýšení 383 metrů a zdolá trasu 1792 metrů.

Jízda historickou lanovkou je nevšední zážitek  foto: holubov.cz

A jsme na vrcholu

Po příjezdu na vrchol hory Kleť uvidíte Terčinu chatu s rozhlednou. Na vrchol rozhledny a kruhový ochoz Josefovy věže je potřeba zdolat celkem 110 schodů. Z devatenáctimetrové výšky spatříte úchvatné panoramatické pohledy, pokud počasí dovolí. Spatříte třeba Zámek Hluboká nad Vltavou, Temelín nad Vltavou, Lipno, Český Krumlov a mnohem více. Když jsou vhodné podmínky, dohlédnete dokonce až k vrcholkům rakouských Alp. Můžete si také prohlédnout stálou výstavu Kulturní a přírodní význam Kleti. 

Tipy na ubytování

Na Kleti je i astronomická observatoř     

Kromě rozhledny je na vrchu Kletě Astronomická observatoř hvězdárna Kleť, která byla vybudována v roce 1937. Proslula v celém světě výzkumem planetek a komet. Pořádá se zde řada akcí pro veřejnost a hvězdárnu si můžete i prohlédnout. Seznámíte se s výzkumným programem, prohlédnete si stálou výstavu astronomických fotografií a pokud bude slunečno, můžete vidět v projekci sluneční skvrny.

Máte jedinečnou šanci vidět také největší čočkový dalekohled v Česku.

Čas a Polárku ukazují Sluneční hodiny

Upoutají vás i sluneční hodiny. Jde o kamenný válcový sloupek s pozoruhodným technickým a výtvarným dílem. Byly sem umístěny hlavně proto, že na Kleti je vysoký počest slunečních dní. V roce to bývá průměrně 2000 hodin. Hodiny jsou multifunkční. Uvidíte na nich tabulky se dny vstupu do jednotlivých znamení a odchylkami středního času od slunečního. Nakloněná osa  slunečních hodin je rovnoběžná se zemskou osou a horní hrot směřuje k Polárce. Na Kleti můžete také posedět v přístřešku s lavicemi a stolem. 

Občerstvení v Terezině chatě 

Terezina chata byla postavena v roce 1925 na počest své patronky kněžny Terezie a je kulturní památkou. Dnes se zde můžete ubytovat, ale také občerstvit. V provozu je restaurace a stánek s rychlým občerstvením (výdejní okénko z restaurace).

Relax a adrenalin na Kleti

V blízkosti Tereziny chaty je hezký palouček, kde si můžete za pěkného počasí odpočinout a třeba poležet na louce. Z vrcholu Kletě se také nabízí možnost adrenalinové jízdy na koloběžkách.  

Jak na vrchol

Na vrchol se můžete vydat již zmíněnou lanovkou (provozní doba zde) a nebo pěšky:

Parkování

Pokud pojedete lanovkou z Krasetína, můžete nechat auto na parkovišti u dolní stanice dráhy. 

Parkoviště u spodní stanice lanovky

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Českém Krumlově ochutnáte s dětmi karamel
Nahlédnout do výrobních procesů karamelovny můžete v Českém Krumlově. Exkurze vás potěší a navíc vyzkoušíte různě ochucenou dobrotu. Českokrumlovský karamel od Vaška ocenili porotci mnoha soutěží a uvidíte, jak se tato originalita vyrábí. Karamelovnu najdete zhruba 15 minut od historického centra v Českém Krumlově a máte i možnost u ní zaparkovat. Vyrábějí zde různé chuťové variace. Objevíte nejen tekutý karamel čisté chutě, ale také karamel kávový, pampeliškový, čokoládový s vanilkou, slaný chilli karamel  s rozmarýnem nebo třeba sušené ovoce naložené v karamelu. Ve zlatém karamelu se třpytí šupinky pravého zlata. Hrátky s oblíbenou pochutinou si užijete v ulici U Poráků 512, ve čtvrti Horní brána, kousek za pivovarem.   

Základní údaje

Kontaktní údaje

Křemže
+420 724 700 300
info@klet.com

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Turistika
 • Koloběžky
 • Vyhlídky
 • Sedačkové lanovky
 • Horská kola
 • Rozhledny
 • pro dva
 • pro seniory
 • Kopce a vrchy
 • Příroda
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.