Rozhledna Knížecí Stolec

Boletice, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Rozhlednu na vrchu Knížecí Stolec najdete ve vojenském prostoru Boletice v okrese Český Krumlov. Připravte se však na to, že vás cestou k vyhlídce čeká docela dlouhá túra. Ujdete kolem 14 kilometrů.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. listopadu 2020

Dřevěná rozhledna z kulatiny

Na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice Knížecím Stolci (1236 m n.m.) uvidíte malou dřevěnou rozhlednu, postavenou v roce 2012 z kulatiny. Je vysoká pouhých 8 metrů nad zemí, na vyhlídku vede jen jednoduché šikmé schodiště, ale kruhový výhled je z ní úchvatný. Dopřejte si pěkný pohled do krajiny. Na severozápadě spatříte Boubín a Bobík. Na jihozápadě hraniční pohoří Třístoličník - Plechý. Na východě se tyčí skalnatý vrch Lysé, za ním Kleť a Novohradské hory. Za pěkného počasí můžete i odtud vidět alpské velikány.

foto: vojujezd-boletice.cz

Cestou spatříte zajímavé kameny

Na vrchol Knížecího Stolce budete míjet zajímavé skalní útvary. Objevíte například Adolfův kámen. Skálu uvidíte hned vedle turisticky značené cesty. Vytesaný nápis Adolfstein 1871 připomíná pravděpodobně knížete Adolfa Schwarzenberga. V obou směrech okruhu jsou vybudované turistické přístřešky.

Občerstvení

Na tento výlet si vezměte dostatečné množství jídla a pití. Ve výchozím místě žádnou možnost nenajdete a na kopci už vůbec. Na jídlo si můžete zajít třeba ve Volarech. 

foto: vojujezd-boletice.cz

Tipy na ubytování

Kdy se vydat na rozhlednu. Důležité upozornění

K rozhledně se můžete vzhledem k pohybu ve Vojenském újezdu Boletice vydat pouze o víkendech a svátcích. Ve všední dny je turistická trasa nepřístupná.

Jak na rozhlednu

Na vrchol Knížecí Stolec nevede zrovna cesta růžovým sadem. Čeká vás pořádný výšlap z Uhlíkova, kam dojedete autem. Půjdete necelých 6 km vzhůru po modře značené turistické cestě s 500 metry výškového rozdílu. Cesta na rozhlednu a zpět k parkovišti je okružní. Délka trasy celkem: 12,5 km

Parkování

Automobil zaparkujete na malém parkovišti u hájenky v Uhlíkově, zhruba 1 km vzdáleného od Záhvozdí.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Volary připomínají alpskou vesnici
Ze Záhvozdí se můžete jet podívat do 10 km vzdálených Volar. Budete nadšeni svéráznou architekturou zdejších domů. Kdysi zde totiž žila komunita alpských horalů a do města přenesla svůj architektonický rukopis. Dnes si díky tomu můžete prohlédnout nádherné domy, postavené v alpském stylu. Objekty jsou památkově chráněné a většinou v soukromém vlastnictví. Slouží k rekreaci a nebo k trvalému bydlení. Několik domů však můžete navštívit, protože jsou veřejnosti přístupné. Můžete obdivovat i jejich vnitřní uspořádání. S volarskou architekturou se nejlépe seznámíte v Městském muzeu Volary. Najdete ho v České ulici.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Boletice
+420 973 327 203

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • romantické cestování
 • Příroda
 • Vyhlídky
 • se psem
 • pro dva
 • Turistika
 • Rozhledny
 • Hory a pohoří
 • Tisícovky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.