Rozhledna a hora Špičák

Železná Ruda, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nedaleko Železné Rudy, v šumavském Královském hvozdu, se nachází známé lyžařské středisko a hora Špičák. Na jejím vrcholu naleznete nádhernou rozhlednu. Na vrchol vede i lanovka.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. července 2020

Při dobré viditelnosti spatříte Alpy

Rozhledna na Špičáku vás zaujme svou výškou. Převyšuje okolní stromy, takže je z ní úchvatný výhled do všech světových stran. Ocelovou konstrukci obaluje dřevěné opláštění. Věž je vysoká 26,5 metru, na její vrchol zdoláte 135 schodů. Kromě šumavských lesů a kopců je odtud vidět Boubín, Poledník, ale i Javor v Německu. Při dobré viditelnosti dohlédnete až k Dachsteinským Alpám. Na ochoz se vejde až 60 lidí najednou a vstupné se tu neplatí.

Pěšky na Špičák

Na vrchol Špičáku a rozhlednu samotnou se můžete vydat pěšky po modré turistické trase od spodní stanice lanovky. Délka trasy je 1,5 km a cestou zdoláte krásných 333 výškových metrů. Půjdete-li s dětmi, doporučujeme jednu z těchto zábavných a naučných tras:

Po stopách zajíce
S dětmi se můžete ze Špičáku od lanovky vypravit na naučnou stezku Po stopách zajíce. Je dlouhá 4 km. Vede přes rozvodí k Čertovu jezeru. Děti mohou na deseti stanovištích poučit o místní přírodě. V kvízu budou odpovídat na otázky o zdejších rostlinách, stromech, zvířatech. Vyzkoušejí si znalosti o Šumavě z hlediska místopisu i historie. V závěru na ně v pokladně čeká dárek.

Datlíkova stezka
Druhou, ale delší trasou je Datlíkova stezka, která vás zavede na vrchol Špičáku přes Černé jezero. Trasa je trochu náročnější než stezka "Po stopách zajíce", ale děti od 4 let by ji s rodiči měli zvládnout. Tato trasa je dlouhá 6,5 km. Děti cestou budou vyplňovat kvízy. Jsou tematicky zaměřené na datlíka tříprstého, který zde žije.

foto: spicak.cz

Pěšky ne, raději lanovkou

Pokud se vám nechce na vrchol trmácet pěšky nebo vám to možnosti nedovolují, můžete vyjet na vrchol Špičáku lanovkou. Rozhlednu uvidíte hned, jak vystoupíte z lanovky. Je od koncové stanice vzdálena 50 m.

Tipy na ubytování

Zábava a zázemí pro děti

Na vrcholu Špičáku je hned vedle lanovky pro děti k dispozici dětské hřiště. Vstup je zde zdarma a děti zabaví na dlouhou dobu. Vyzkoušejí si jízdu na kole v minibikové dráze, zabobují si na letní tubingové dráze. Čluny na start dopravuje pohyblivý koberec.

Kde se občerstvit

Na vrcholu Špičáku je kiosek s občerstvením. U dolní stanice lanovky  je několik stánků s občerstvením a Restaurace Špičák a Restaurace Jelení chata. Na vrcholu Špičáku můžete využít jídelnu v chatě Hanička nebo restauraci s barem v chatě Blaženka.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na parkovištích ve Skiaerálu Špičák. Parkoviště se nachází naproti vlakovém nádraží. Od parkoviště do areálu a ke stanici lanové dráhy je to pouhých 400 metrů.

Vlakem na Špičák

Vydejte se na Špičák vlakem. Vlaková zastávka "Špičák" se nachází 400 metrů od dolní stanice lanovky. 

Je libo trocha adrenalinu v bike parku?

V areálu Špičáku u dolní stanice lanovky si můžete zapůjčit kolo. Můžete si zajezdit v místním bike parku na horských kolech. Na výběr je z několika tras podle náročnosti.

V zimě na lyže a v létě za sportem. To vše zažijete v areálu Špičák.

Kdo by neznal lyžařské středisko Špičák. Zdejší skiareál patří mezi největší na Šumavě. Na Špičáku se můžete v létě nebo i v období mezi sezonami věnovat turistice a cykloturistice. V zimě je k dispozici lyžařský areál. Obsahuje řadu sjezdových tratí pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Jsou tu k dispozici i upravené běžkařské stopy. Na Špičáku je sportovní hala. Nabízí využití pro všechny druhy sportovních her jako jsou basketbal, volejbal, florbal, malá kopaná, ale i pro aerobik nebo kondiční trénink. Dále jsou tu pro vás připraveny tenisové kurty, cvičná horolezecká stěna. Milovníci bike cyklistiky mohou využít jízd ve skvělém bikeparku s řadou trailů různé obtížnosti. Sportovní potřeby si můžete zapůjčit v půjčovně.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Železná Ruda
+420 376 397 167
info@spicak.cz
spicak.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Příroda
  • se psem
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Vyhlídky
  • Hory a pohoří
  • pro dva
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.