Naučná Medvědí stezka

Stožec, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Medvědí stezka je nejstarší turistickou trasou na Šumavě. Je dlouhá 14 km. Začíná u železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž na trati Český Krumlov – Volary. Můžete se na ni vydat jedině pěšky.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Na trasu po žluté mohou jen pěší turisté

Medvědí stezku dlouhou 14 km doprovází událost zastřelení posledního šumavského medvěda, ke které došlo koncem 19. století. Trasa vede divokou přírodou a je vhodná pouze pro putování pěšky. Půjdete po žluté turistické značce kolem zajímavých skalních útvarů na úbočí Perníku. Prohlédnete si Schwarzenberský kanál u obce Jelení. Ta se nachází zhruba v polovině cesty. Můžete tam putování přerušit a odpočinout si, případně zde svou cestu ukončit.

foto: Dingoa CC BY-SA 3.0

Skalní masivy mají zvláštní názvy

Skalní útvary, které budete v první části míjet, jsou tvořeny žulou a mají rozmanitý vzhled. Místní lidé jim podle toho přisoudili také jména. Například uvidíte Dračí tlamu, Perníkovou skálu, Soutěsku lapků, Gotický portál, Loveckou jeskyni, Hřib, Viklan, Kamennou krásku, Obří kostky, Kapli, Poustevnu,Pýchavku obrovskou, Mechovou pyramidu a další útvary. Na trase jsou vyhlídky. Z Medvědí vyhlídky spatříte Jelenskou horu a Stožec. V první půli trasy se před vámi rozprostře Jelení jezírko.

Poslední medvědice má pomníček

Pokud se vydáte z obce Jelení dále i na druhou polovinu Medvědí stezky, uvidíte pod Jelenskou horu (1068 m n.m.) Památník zastřelení posledního medvěda. K události došlo 14. listopadu 1856. Medvědice se dlouho pohybovala sama na pomezí Čech, Bavorska a Rakouska. Lesníci na ni uspořádali hon. Jeden z nich ji pak zastřelil. Mrtvou medvědici převezli na lovecký zámek (dnes muzeum) Ohrada nedaleko Hluboké nad Vltavou. Tam ji vypreparovali. Medvědici i kulovnice jsou k vidění ve vitrině dodnes.

Tipy na ubytování

Kde se cestou občerstvit

Na cestu si vezměte jídlo a pití s sebou. Ve Stožci u parkoviště je restaurace Pstruh. Ve zhruba polovině trasy v obci Jelení si můžete odpočinout a třeba poobědvat u občerstvení Jelení Vrchy nebo U Jirásků. V Černém Kříži je kiosek Stožec. Právě u něj Medvědí stezka končí.

Ideální výlet vlakem

Trasa začíná i končí u železniční stanice. Záleží z jaké strany se na stezku vydáte. Může začít v Ovesné nebo Černém Kříži a projít si celou Naučnou stezku. Zpět do startu výletu se můžete vrátit pohodlně vlakem.

Parkování

Automobil můžete zanechat na parkovišti v Nové Peci.  A nebo v obráceném směru na parkovišti ve Stožci.

Poloha na mapě

Tip na další výlet. Kam vyrazit s dětmi

Můžete si zblízka prohlédnout venkovskou biofarmu
Z Nové Pece se můžete vydat do necelých 5 km vzdálené Želnavy a navštívit Biofarmu Slunečná. Můžete si zblízka prohlédnout hospodářská zvířata a nasát atmosféru venkovského prostředí. Chovají tu kozy, ovce, drůbež a skot. Dozvíte se, že mléko zpracovávají ve vlastní sýrárně. Prohlédnete si minimlékárnu, vyzkoušíte si dojení a vyslechnete zajímavý a poučný výklad. Navíc se ocitnete v malebné krajině, v níž se otvírají výhledy na vltavské údolí a šumavský masiv Trojmezí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Stožec
+420 602 391 223
infocentru@novapec.info
novapec.info

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Vlaky
 • Příroda
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • pro dva
 • Turistika
 • Naučné stezky
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Národní parky
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.