Boubínský prales s rozhlednou

Buk, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Boubínský prales, mnohdy přezdívaný „Srdce Šumavy", leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Již v roce 1858 byl vyhlášen národní přírodní rezervací a věk nejstarších stromů je odhadován na 300 až 400 let.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Krása z dílny přírody

Prales Boubín se rozkládá v nadmořské výšce 920 – 1110 m. Uchoval se zde zbytek původních smíšených horských lesů, ve kterých rostou zejména jedle, smrky a buky. Příroda zde není lidskou rukou nikterak usměrňována, takže tu není nouze o trouchnivějící kmeny padlých stromů s kořeny trčícími k nebi, stromy s různými deformacemi, neprostupné mlází ani zelené rašící výhonky tam, kde byste je čekali nejméně.    

Odpočinek u jezírka

K pralesu Boubín vás dovede řada značených turistických tras, jež jsou ochutnávkou toho, co nabízí naučná stezka „Okolo Boubínského pralesa“, procházející kolem jeho jádra. Naučná stezka je dlouhá téměř čtyři kilometry a je na ní umístěno devět zastávek, které vám postupně představí Boubínské jezírko, Chůdové stromy, Krále smrků (padl v roce 1970), Lovecký chodník, Lukenskou cestu, Jedle, Zvířenu, Rostlinstvo a Ochranu lesa. První zastávka, Boubínské jezírko, kdysi vzniklo jako umělá vodní nádrž sloužící ke zplavování dřeva do sklárny v Lenoře. Má rozlohu 0,37 ha a vhod tak přijdou dřevěné lavičky se stolky zvoucí k odpočinku. K podobným příjemným chvílím zvou také dobové rekonstrukce loveckého zámečku a kaple sv. Huberta, které se nacházejí asi čtvrt hodiny chůze od pralesa, při zelené TZ.

Výhledy z vrcholu Boubína

Pěkný výhled nejen na prales, ale za dobré viditelnosti dokonce i na alpské vrcholky, se nabízí z rozhledny na vrcholu Boubína, ke které vás přivede cesta z Kubovy Huti po modře značené turistické trase. Stezka vede sice nepohodlným terénem plným výmolů, kamenů a kořenů, avšak její ráz je v souladu se zdejší přírodou a rozhled je skutečně nádherný. Ocenil jej i kardinál Friedrich von Schwarzenberg, který ho navštívil již v roce 1867. Dodnes jej tu připomíná pamětní kámen. 

Boubín pro vozíčkáře a rodiny s kočárky

S Boubínským pralesem se mohou seznámit i handicapovaní lidé a rodiny s malými dětmi. Cesta v takovém případě začíná na parkovišti v blízkosti osady Kaplice, vede podél Kaplického potoka pod železniční viadukt k IS NP, kde se nachází expozice s tématem Boubína. Od IS vede zpevněná cesta k Boubínskému jezírku, které je prvním zastavením NS a až po páté zastavení je svým povrchem vhodná pro vozíčkáře a kočárky. Další část cesty je náročnější a neobejdete se bez asistence.

Občerstvení

Nejbližší možnost občerstvení je v Kubově Huti a tak určitě oceníte malou svačinu, kterou si přibalíte do batůžku s sebou.

Jak na Boubín

Na Boubín se dostanete jedině pěšky a to po modré trase z Kubovy Huti. Na vrchol Boubína k rozhledně je cesta dlouhá přibližně 4,5 km a počítejte s převýšením cca 370 metrů.

Parkování

Veřejná parkoviště jsou v Kubově huti, přibližně 4,5 km od vrcholu Boubín.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se přes Kubovu huť a Vimperk po stopách Mistra Jana Husa, jehož rodný dům s kazatelovým muzeem se nachází v obci Husinec. Otevřeno je od května do října 9.00 – 16.00 hod. Navštívit můžete nedalekou zříceninu hradu Hus, jehož název si Mistr Jan zvolil jako přídomek ke svému jménu. 
 

Štítky

 • Poznávací
 • Rozhledny
 • amazing places
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Příroda
 • pro dva
 • Tisícovky
 • pro vozíčkáře
 • Hory a pohoří
 • Přírodní rezervace
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.