Boubínský prales, mnohdy přezdívaný „Srdce Šumavy", leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Již v roce 1858 byl vyhlášen národní přírodní rezervací a věk nejstarších stromů je odhadován na 300 až 400 let.
Prales Boubín se rozkládá v nadmořské výšce 920 – 1110 m. Uchoval se zde zbytek původních smíšených horských lesů, ve kterých rostou zejména jedle, smrky a buky. Příroda zde není lidskou rukou nikterak usměrňována, takže tu není nouze o trouchnivějící kmeny padlých stromů s kořeny trčícími k nebi, stromy s různými deformacemi, neprostupné mlází ani zelené rašící výhonky tam, kde byste je čekali nejméně.
K pralesu Boubín vás dovede řada značených turistických tras, jež jsou ochutnávkou toho, co nabízí naučná stezka „Okolo Boubínského pralesa“, procházející kolem jeho jádra. Naučná stezka je dlouhá téměř čtyři kilometry a je na ní umístěno devět zastávek, které vám postupně představí Boubínské jezírko, Chůdové stromy, Krále smrků (padl v roce 1970), Lovecký chodník, Lukenskou cestu, Jedle, Zvířenu, Rostlinstvo a Ochranu lesa. První zastávka, Boubínské jezírko, kdysi vzniklo jako umělá vodní nádrž sloužící ke zplavování dřeva do sklárny v Lenoře. Má rozlohu 0,37 ha a vhod tak přijdou dřevěné lavičky se stolky zvoucí k odpočinku. K podobným příjemným chvílím zvou také dobové rekonstrukce loveckého zámečku a kaple sv. Huberta, které se nacházejí asi čtvrt hodiny chůze od pralesa, při zelené TZ.
Pěkný výhled nejen na prales, ale za dobré viditelnosti dokonce i na alpské vrcholky, se nabízí z rozhledny na vrcholu Boubína, ke které vás přivede cesta z Kubovy Huti po modře značené turistické trase. Stezka vede sice nepohodlným terénem plným výmolů, kamenů a kořenů, avšak její ráz je v souladu se zdejší přírodou a rozhled je skutečně nádherný. Ocenil jej i kardinál Friedrich von Schwarzenberg, který ho navštívil již v roce 1867. Dodnes jej tu připomíná pamětní kámen.
S Boubínským pralesem se mohou seznámit i handicapovaní lidé a rodiny s malými dětmi. Cesta v takovém případě začíná na parkovišti v blízkosti osady Kaplice, vede podél Kaplického potoka pod železniční viadukt k IS NP, kde se nachází expozice s tématem Boubína. Od IS vede zpevněná cesta k Boubínskému jezírku, které je prvním zastavením NS a až po páté zastavení je svým povrchem vhodná pro vozíčkáře a kočárky. Další část cesty je náročnější a neobejdete se bez asistence.
Nejbližší možnost občerstvení je v Kubově Huti a tak určitě oceníte malou svačinu, kterou si přibalíte do batůžku s sebou.
Na Boubín se dostanete jedině pěšky a to po modré trase z Kubovy Huti. Na vrchol Boubína k rozhledně je cesta dlouhá přibližně 4,5 km a počítejte s převýšením cca 370 metrů.
Veřejná parkoviště jsou v Kubově huti, přibližně 4,5 km od vrcholu Boubín.
Vydejte se přes Kubovu huť a Vimperk po stopách Mistra Jana Husa, jehož rodný dům s kazatelovým muzeem se nachází v obci Husinec. Otevřeno je od května do října 9.00 – 16.00 hod. Navštívit můžete nedalekou zříceninu hradu Hus, jehož název si Mistr Jan zvolil jako přídomek ke svému jménu.
Šumava a Lipno Kašperské Hory
Český ráj Malá Skála
Královéhradecko Adršpach
Šumava a Lipno Železná Ruda
Šumava a Lipno Rejštejn
Šumava a Lipno Prášily
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.