Procházka okolo řeky Vydry od Antýglu k Čeňkově Pile

Rejštejn, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Z Antýglu na Šumavě do Čeňkovy Pily se můžete pohodlně projít kaňonem říčky Vydry. Patří mezi nejnavštěvovanější a velmi romantické místo Šumavy. Naučná stezka Povydří nabízí nádhernou přírodu.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

V kaňonu Vydry uvidíte peřeje i vodopády           

Krásná a pohodlná procházka, která vás čeká, je dlouhá 7,5 kilometru. Trasa je velmi schůdná, vede po červené turistické značce. Dříve sloužila ke svážení dřeva. Rodiny s dětmi a vozíčkáři ocení, že ve směru z Antýglu půjdou stále mírně z kopce. Z parkoviště je to k mostu u Vydry 300 metrů. Pak už půjdete podél říčky.  Nejdříve se vám bude její tok jevit jako poklidný s menšími kameny. Ale postupně se klidná říčka začne měnit v dravý hučící kaňon. Můžete pozorovat, jak voda hledá  svou cestu mezi velkými žulovými kameny. Uchvátí vás peřeje, kaskády a dokonce i vodopády. Budete se kochat balvanitým korytem s viklany nebo kameny, připomínajícími obří hrnce. Na stráních kolem řeky vás překvapí kamenná moře. Projdete kolem Klostermannova mostu. A také se budete pohybovat rozsáhlým suťovištěm, které se vytvořilo  mrazovým zvětráváním skal. Uvidíte, že voda Vydry je tmavě rezavá, protože řeku napájejí potoky, které vytékají z rašelinišť.  

Občerstvovací zastávka  na Turnerově chatě

Po zhruba po 3,5 kilometrech chůze od mostu v Antýglu zavítat na Turnerovu chatu. Je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Představuje například i bod záchrany s unikátním kódem pro Horskou službu. Dobře se zde najíte, ochutnáte výbornou zmrzlinu a prohlédnete si zachovalou roubenou stavbu ze třicátých let minulého století.  Malé upozornění pro alergiky: pozor -  kolem chaty se pohybují Mainské mývalí kočky.   

Na co se mohou těšit děti

Sice se cestou nenachází žádné dětské hřiště, ale do vody je možné na řadě míst v pohodě vstupovat. Když zhruba v polovině trasy zavítáte na Turnerovu chatu, děti se tam seznámí se životem Vydrýska z populárního večerníčku. Dozvědí se třeba, že vydra říční je ohroženým druhem a mohou se na ni podívat zblízka ve vydřím výběhu u chaty.   

Tipy na ubytování

Cílová stanice je Čeňkova Pila

Z Turnerovy chaty půjdete další pohodlné 4 km. Trasa končí v Čeňkově Pile. Tam se Vydra spojuje s říčkou Křemelná a dávají základ řece Otavě. 

Cesta zpět do Antýglu

Zpět do Antýglu se dostanete autobusem nebo můžete jít stejnou cestou zpět. 

Stezka Povydřím je vhodná pro kočárky a mohou ji absolvovat vozíčkáři. Jen jízdní kola sem nemohou.  

Mohlo by vás zajímat

Elektrárna Vydra v Čeňkově Pile
V Čeňkově Pile (641 m.n.m.) stezka Povydří končí. Vaší pozornosti však jistě neunikne místo, kde stával začátkem 18. století starý mlýn s vodním kolem. Roku 1856 byl přebudován na dřevozpracující závod.  Vchynicko-tetovským plavebním kanálem sem dřevaři dopravovali hmotu z kalamit. Zajímavostí je, že  na pilu zavítal roku 1867 Bedřich Smetana a zasadil tu smrk, který roste dodnes a nese jméno slavného skladatele. Když bývalá Čeňkova pila v roce 1910 vyhořela, došlo k přestavbě pily na malou vodní elektrárnu.  Ta stojí v osadě dodnes a je národní památkou. Zajímavý je i dochovaný vodní náhon, v původním místě Čeňkovy pily  uvidíte zrekonstruovaný penzion. V roce 1937 byla vybudována elektrárna Vydra, kam se můžete podívat.  Do strojovny s turbínou a generátorem nahlédnete proskleným průhledem.  V budově elektrárny je expozice, která přibližuje šumavské energie. Uvidíte modely  vodní elektrárny Vydra a elektrárny na Černém jezeře. Zaujme  vás model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu.  Když budete mít chuť vědět více, zhlédnete zde i třicetiminutovou videoprojekci.  
Soutok v Čeňkově Pile je nástupním místem vodáků na sjezd Otavy. 

Parkování

Velkokapacitní centrální parkoviště je v Antýglu, zaplatíte zde za den 70 korun, nebo za dvě hodiny 40 korun. Mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou jezdí autobus, takže se zpět ke svému autu dostanete. 

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Rejštejn
+420 388 450 111
vimperk@npsumava.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Příroda
  • romantické cestování
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Řeky
  • Národní parky
  • pro dva
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.