Rozhledna Svatá Markéta

Dlažov, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Krabat77 CC BY-SA 3.0

V západních Čechách u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní stojí na kopci Svatá Markéta (642 m. n. m.) Rozhledna Svatá Markéta a hned vedle ní ještě Kaple Svaté Markéty. Neváhejte a vyjděte si na procházku, zakončenou krásnými výhledy.

Autor článku: David Hlisník, 6. března 2024

Rozhledna je vysoká více než 25 m

Podnětem k výstavbě rozhledny na Svaté Markétě bylo skvělé vyhlídkové místo. Dříve zde stávala i vojenská hláska. Rozhledna byla vystavěna na kamenném soklu a je dřevěná. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce téměř 20 metrů vede 94 schodů ocelového točitého schodiště. Při nepřízni počasí vám přijde vhod krytá terasa.

Kaple Svaté Markéty z rozhledny (foto Daniel Beránek CC BY-SA 4.0)

Čeká vás kruhový výhled

Výhled z rozhledny je kruhový. Dohlédnete například na Velký a Malý Ostrý, vrch Čerchov, vrch Žďár s věží Bolfánek a na spoustu dalších kopců. Samozřejmě nepřehlédnete Nýrskou přehradu.

Kde zaparkovat

Zaparkovat se dá na Parkovišti Pod Markétou. Do cíle půjdete po žluté značce zhruba půl kilometru.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V 6 km vzdálených Janovicích nad Úhlavou objevíte např. Restauraci u Kulaté báby nebo Restauraci a Penzion Jelenka.

Přístupnost

  • Přes Dlažov vede cyklotrasa č. 2088, dojedete po ní až k parkovišti pod rozhlednou.
  • Do Dlažova jezdí autobusy. Z centra obce se napojíte na turistické trasy, nejprve po modré k rozcestníku Dlažov a pak po žluté až na Svatou Markétu (zhruba 2 km). Trasa na mapě.
  • Vlakem dojedete do Pocinovic. Odtud k rozhledně miřte po zelené přes velmi pěknou křížovou cestu v Dobré Vodě a dále přes Libkov, celkem zhruba 5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Vrch Svatá Markéta s rozhlednou pokrývá převážně jehličnatý les s převahou smrku ztepilého. Rostou zde rozmanité rostlin a žije mnoho živočichů. Můžete spatřit veverky, lišky, jezevce, strakapoudy nebo kunu lesní. Rozhodně vás čeká parádní procházka.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více