Zřícenina hradu Šelenburk

Krnov, Hrubý a Nízký Jeseník, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nad Krnovem v podhůří Nízkého Jeseníku se nedaleko hranic s Polskem vypíná vrchol Šelenburk (423 m n.m.). Je na něm zřícenina stejnojmenného hradu ze 13. století, kterému se také říká Cvilín nebo Lobenštejn.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. listopadu 2022

Hrad Šelenburk měl obranný charakter

Mohutný hrad nechal v první polovině 13. století postavit Václav I. k obraně cesty v údolí podél řeky Opavy do Krnova a Slezska. Od roku 1622 vlastnili hrad Lichtenštejnové. Po třicetileté válce však bylo sídlo opuštěno a začalo chátrat. Zachovaly se hlavně obvodové zdi, příkopy a valy. Prohlédnete si zbytky kleneb paláce a budov, studny, která hrad zásobovala vodou. Uvidíte i torzo válcovité věže. Zřícenina je volně přístupná. V krnovském muzeu si můžete prohlédnout, co zde bylo nalezeno při několika proběhlých archeologických průzkumech.

Kolem zříceniny vede naučná stezka

Ke zřícenině se můžete vydat i Naučnou stezkou Cvilín. Okruh v přírodě nad Krnovem je dlouhý 7,2 km, má celkem 11 zastavení a je zaměřen na přírodu a lesnictví. Cestou se zastavíte i u rozhledny Cvilín.

Přístupnost

Ze Cvilína, kam dojedete autem, půjdete ke zřícenině po zelené turistické značce zhruba 1,5 km. Až ke kostelu a pozoruhodné křížové cestě, zakončené trojdílnou barokní kaplí v místě Cvilín, jezdí také autobus.

Občerstvení

Služby nabízí Restaurace Cvilín nedaleko poutního kostela.

Kde zaparkovat

Parkovat můžete na parkovišti nedaleko poutního kostela Cvilín.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pod Cvilínem
Krnov
+420 739 548 957
554 697 697
tic@mukrnov.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více