Rozhledna Bolfánek

Chudenice, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V tichém koutu Pošumaví nedaleko Švihova objevíte u obce Chudenice na vrchu Žďár (526 m n. m.) Rozhlednu Bolfánek. Z vyhlídkového ochozu kostelní věže se rozhlédnete do kraje. Rozhledna je chráněnou kulturní památkou.

Autor článku: David Hlisník, 26. června 2024

Rozhlížet se budete z věže kostela

Rozhledna Bolfánek má poměrně pohnutou historii. Nejprve na vrchu Žďár u Chudenic stávala poutní kaple sv. Wolfganga. Při budování tzv. Lesního komplexu Žďár v polovině 17. století ji nahradila kaple nová. Tu pak nechal přestavět František Josef Czernín na velký poutní kostel v barokním stylu. Kostel Josef II. koncem 18. století zrušil a nechal zbořit. Zůstala jen věž, která byla roku 1845 upravena na rozhlednu.

Rozhledna Bolfánek (Chuděnice)

Uvidíte Šumavu i Alpy

Jako rozhledna začala kamenná věž kostela, který byl zasvěcen bavorskému světci Wolfgangovi, sloužit v polovině 19. století. V té době došlo úpravami k jejímu navýšení. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 15 metrů vystoupáte 138 schodů. Celková výška věže je 45 metrů. Za jasného dne je ze zastřešené plošiny pěkný výhled na Šumavu, Český les s Přimdou, na Radyni u Plzně a občas dohlédnete i na vrcholky Alp.

U rozhledny je kaple

Přímo u věže je kaple a pod ní jeskyňka. V ní podle pověsti odpočíval řezenský biskup sv. Wolfgang při své pouti do Prahy. V kapli uvidíte velký balvan se stopami sv. Wolfganga.

Kde zaparkovat

Využijte parkoviště Chudenice Lázeň - zámek. Z parkoviště Chudenice Lázeň - zámek se vydejte po modré turistické trase. Půjdete 700 m. Trasa na mapě.

Kde se občerstvit

Pod věží je výletní restaurace s občerstvením a venkovním posezením.

Přístupnost

  • K zámku v Chuděnicích jezdí autobus. Ze zastávky půjdete k rozhledně 943 m. Trasa na mapě.
  • Přes Chudenice vedou cyklotrasy č. 305 a2042.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Vydejte se z parkoviště okružní Naučnou stezkou Žďár (5,4 km). Zavede vás mimo jiné do okouzlující Americké zahrady. Národní přírodní památku založil hrabě Černín jako školku okrasných severoamerických dřevin. Zajímavostí je, že tu působil významný botanik Ladislav Čelakovský, syn slavného básníka. Pobýval na zámku Lázeň, stejně jako později národní buditel Josef Dobrovský. V arboretu vás jistě zaujme Czerninova douglaska, vysoká více než 34 metrů s obvodem kmene 572 cm.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více