Zřícenina hradu Návarov

Zlatá Olešnice, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Martin Veselka CC BY-SA 4.0

V podhůří Jizerských hor u osady Návarov u Zlaté Olešnice, 7 km od Železného Brodu, můžete zavítat ke Zřícenině hradu Návarov. Tyčí se nad soutokem řeky Kamenice a potoka Zlatník.

Autor článku: David Hlisník, 26. června 2024

Císař nechal hrad zbourat

Hrad Návarov byl postaven v gotickém slohu už ke konci 13. století a býval centrem rozsáhlého panství. To sahalo až do nitra Jizerských hor. Pevnost střežila řeku Kamenici a sloužila do 17. století. V období 30leté války hrad obsadili Švédové a použili ho jako základnu pro plenění širého okolí. I když se podařilo hrad získat zpět, císař Ferdinand III. v roce 1644 vydal rozkaz k jeho zboření. Důvodem byly obavy, aby se pevnost opět nestala opěrným bodem pro nepřátele.

Zřícenina hradu Návarov (foto Martin Veselka CC BY-SA 4.0)

Zřícenina je zakonzervovaná

Přístup k hradu býval možný z jižní strany. Skalní ostroh chránily tři příkopy vytesané do skály. Hrad vlastnila řada známých šlechtických rodů. Například král Jiří z Poděbrad nebo Albrecht z Valdštejna. Dnes v místě uvidíte jen mohutné ruiny bývalého věžovitého paláce, prohlédnete si část štítové zdi s krajní baštou, zbytky zdí a stopy po sklepech. Hradní zříceninu před několika lety zakonzervovala společnost Cortuum.

Upozornění

Areál hradní zříceniny je přístupný zdarma od 1. dubna do 31. října. Při prohlídce památkového objektu je třeba striktně dodržovat návštěvní řád. Za nepřízně počasí je památkový objekt uzavřen.

Tipy na ubytování

V obci je Zámek Návarov

Nad divokým údolím řeky Kamenice objevíte areál Zámku Návarov ze 17. století. Zámek je chráněn jako kulturní památka ČR a na jeho výstavbu bylo použito zdivo ze zbořeného hradu. Manželé Turkovi, kteří ho nyní vlastní, vrátili rekonstrukcí barokní podobu hlavně kapli, kde se každou neděli v měsíci koná mše svatá.

Kde zaparkovat

V Návarově je parkoviště u řeky. Ke zřícenině půjdete zprvu po modré a pak po zelené turistické značce něco přes 1 km. Trasa na mapě.

Kde se občerstvit

V Návarově u mostu je Hospůdka Rusalka.

Jak na zříceninu hradu Návarov vlakem

Do Návarova můžete dojet vlakem. Od vlakové stanice půjdete 1,5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Údolí Kamenice i zřícenina hradu Návarov jsou zpřístupněny po červeně značené Palackého stezce. Vede romantickým údolím horské řeky. Můžete jít přes Velké Hamry až do Tanvaldu. Trasa na mapě.
V Návarově se napojíte i na legendární Cyklostezku Járy Cimrmana.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více