Tipy co si nenechat ujít při návštěvě Špindlerova Mlýna

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
6.9/10

Každá partie Krkonoš má něco do sebe. Špindlerův mlýn a jeho blízké okolí patří mezi ta nejznámější a zcela jistě i mezi velmi atraktivní místa kam vyrazit na dovolenou či výlet.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. prosince 2019

Prohlédněte si naše tipy co dělat ve Špindlerově mlýně

Ve Špindlerově Mlýně doporučujeme strávit alespoň týden, víkend vám na poznávání horských velikánů a malebných krkonošských partií stačit nebude. Naleznete zde veškeré potřebné služby, v Informačním centru vás rádi vybaví na následující výlety a turistické trasy.

Procházka okolo Labské přehrady

K prohlídce městečka patří i zhruba hodinová procházka k Labské přehradě, kterou můžete absolvovat z centra Špindlerova Mlýna podél silnice vedoucí na Vrchlabí a to díky dobrému povrchu třeba i s kočárkem. Tato první přehrada na řece Labi dlouhá 1 km byla vybudována před sto lety jako ochrana před povodněmi. Její prohlídku si můžete užít také ze samotné vodní hladiny, jelikož zde půjčují lodičky.

Náš tip: Přejeďte přes přehradu na kladce
Jestliže vám pouhá prohlídka vodního díla nestačí, vyzkoušejte si zdejší adrenalinové zážitky. Labská přehrada nabízí vyžití i pro náročnější turisty, jako například přejezd nádrže na kladce nebo zorbing s dojezdem na vodní hladinu.

Prohlédněte si možnosti ubytování ve Špindlerově Mlýně

Hřebenovkou podél Česko-polské hranice

Vydejete se za horskou turistikou po hřebenech hor Krkonoš cestou Česko-polského přátelství. Ze Špindlerova Mlýna na ni vede několik tras. Vyberte si tu, která začíná u Špindlerovy boudy, kam vás pohodlně dopraví autobus ze Špindlerova Mlýna. Odtud se na zhruba 13 km dlouhou túru vydáte po červené turistické značce po cestě Česko-polského přátelství přes bývalou Petrovu boudu, dále přes Dívčí a Mužské kameny k rozcestníku Pod Smělcem. Zde se vydejte po modré turistické značce směrem k Martinově boudě, dále po modré přes Brádlerovy k Chatě Vatra, kde výtečně vaří. Odtud po žluté dojdete podél toku Červeného potoka přes Davidovy boudy zpět do Špindlerova Mlýna.

Trasa výletu cestou Česko-polského přátelství

mapa cesty po krkonsich


Víte, kde pramení řeka Labe?

No přece nedaleko Špindlerova Mlýna, kam se určitě také musíte podívat. Pramen Labe se nachází v nadmořské výšce 1387 m n.m. Výlet je dlouhý asi 12 km a začíná u lanovky na Medvědín (1235 m n.m.). Vystupte na horní stanici a pokračujte po žluté TZ přes Sviňské louže na Šmídovu vyhlídku, dále jděte na Vrbatovu boudu a Zlaté návrší (1 413 m n.m.) kolem Mohyly Hanče a Vrbaty až k Ambrožově vyhlídce a Pančavskému vodopádu. Odtud je to již kousek k Labské boudě a k Prameni Labe. Na křižovatce turistických tras se nacházejí skruže s přítokem i odtokem vody, kamenná stěna s barevnými erby 26 významných měst, jimiž Labe na své cestě dlouhé 1154 km do Severního moře protéká. Je zde také umístěna dřevěná socha Alegorie vody. Zpáteční cestu zvolte kolem rozcestí U Čtyř pánů, opět přes Vrbatovu boudu až na Medvědín a lanovkou sjeďte do Špindlerova Mlýna.

Tipy na ubytování

Zastavte se na točeného Paroháče

Další výlet směřuje na Kozí hřbety, což je nejkrásnější horský hřeben v Krkonošském národním parku. Vydejte se k nim ze Špindlu po modré TZ směrem k Dívčím lávkám. Odtud jděte až k Boudě u Bílého Labe a dále k Luční boudě. Zde doporučujeme zastávku s občerstvením a ochutnávku jejich piva Paroháč. Další zdejší zajímavostí je meteorologická stanice a v neposlední řadě tady působí členové Záchranné služby Vrcholky hor. Z Luční boudy vaše cesta povede již po červené TZ po úbočí Kozích hřbetů okolo Krakonoše (nejvyšší vrchol 1421 m n.m.), Judeichovou cestou až do Špindlerova Mlýna. Cesta je dlouhá zhruba 17 km.

Objevte stoleté hráze Čertova dolu

Pokud vás zajímá, jak se před sto lety upravovala koryta horských potoků, která vydržela až do dneška, pak se vypravte na výlet po Naučné stezce Čertův důl. Na trase dlouhé asi 13 km spatříte zachovalé hrázenkářské dílo, které „svázalo“ Čertovu strouhu po řadě ničivých povodní. Vydejte se z horní části Špindlerova Mlýna (nebo z Dívčích lávek) po Dřevařské cestě až k boudě U Bílého Labe, kde u srubu Správy Krkonošského národního parku najdete kromě občerstvení také informace k této naučné stezce. Dále vaše cesta směřuje proti proudu Čertovy strouhy (Čertovodského potoka) až k bývalé kovárně. Na úpatí hory Malého Šišáku stezka končí a vy se stejnou cestou vrátíte zpět do Špindlu.

Trasa výletu Čertovým dolem

naučná stezka ve špindlerově mlýně - čertův důl

Vyjeďte si lanovkou na Medvědí stezku

Tento výlet za medvědy (byť jen dřevěnými) je možné absolvovat i s menšími dětmi (asi 9 km). Měďánkovo letteringové hřiště je prostě boží. Doporučujeme vyjet si lanovkou až na horu Medvědín, která je v letní sezoně v provozu denně od 8 do 18 hodin. Přestože již dnes v Krkonoších živého huňáče nepotkáte (údajně tu byl spatřen naposledy v roce 1726), číhá tu na vás po celé trase sedm dřevěných medvědů. Prvního najdete hned na horní stanici lanovky. Medvědí stezka pokračuje na Šmídovu vyhlídku, ze které je nádherný rozhled nejen na Sněžku a Luční horu, Labský důl či Labskou boudu, ale také k Vysokému kolu, ke Špindlerově boudě, na Malý Šišák či Stříbrný hřbet. Pokračujte směrem dolů k Horním Mísečkám do areálu sjezdovek. Vaše stezka za medvědy bude dále směřovat okolo bufetu Stopa. Od Stopy pak dojdete k Harrachově skále, což je další z nejstarších vyhlídek v Krkonoších. Cestou k nástupní stanici lanovky na Medvědín minete ještě špindlerovskou bobovou dráhu a lanový park.

Výhledy z Medvědína 1235 m.n.m  Autor fotky: skiareal.cz

Jděte po stopách krkonošské zvěře

Jedna z nejoblíbenějších turistických tras v okolí Špindlerova Mlýna, určená zejména pro rodiče s dětmi, je Stopařská stezka (6 km). Podle encyklopedie zde žije 60 druhů savců, 6 druhů plazů, 250 druhů ptáků, 6 druhů obojživelníků, 320 druhů obratlovců, 15 000 druhů bezobratlých a 2 původní druhy ryb. Stopovaná začíná u stanice lanovky Svatý Petr – Pláň. K jízdence dostanou stopaři mapku s trasou a pokyny k hledání stop sedmi krkonošských zvířat (liška, srnec, jelen, jezevec, kuna, zajíc a divočák). Na Pláni (1198 m n.m.) se rozhlédněte po první stopě a pak si to namiřte směrem k rozcestníku nad Věřinou cestou. Po pár kilometrech dojdete až k Vyhlídce nad Labskou přehradou. Zde se zastavte a užijte si nádherný výhled na Kozí hřbety, Medvědín, na malebné okolí Špindlerova Mlýna a Labskou přehradu. Za dalšími stopami se vypravte až k Hotelu Hromovka, kde si dejte něco dobrého na posilněnou. Pak již budete scházet dolů do areálu Svatý Petr – Hromovka. Pokud se zachováte jako správní stopaři a nasbíráte stopy všech sedmi zvířat, splníte nejen zadaný úkol, ale navíc si užijete krásný výlet uprostřed Krkonošského národního parku.

Trasa výletu po Stopařské stezce

cesta stopare v krkonosich

Z bobovky rovnou na opičí dráhu

Špindlerův Mlýn to není jen rozcestí mnoha turistických tras, na své si zde přijdou i milovníci adrenalinových sportů a nevšedních zážitků. Doporučujeme si vyzkoušet bobovou dráhu, která je postavena v části Bedřichov, poblíž hotelu Harmony. Jízda na 1400 m dlouhé dráze s mnoha zatáčkami a tunely je bezpečná, neboť si rychlost regulujete sami. Kromě bobovky mnohé z vás jistě potěší ve stejné lokalitě i Monkey Park, což je nejdelší lanový park v Krkonoších (432 m). Je pro děti i dospělé, kteří zde musí zdolávat překážky zavěšené na lanech mezi stromy ve výšce až 7 metrů. Další Lanový Adventure Park se nachází téměř v centru Špindlerova Mlýna, na cestě k lanovce na Medvědín. Lanové konstrukce a překážky dosahují někde i 18 m nad zemí. Mají tu pro vás i další překvapení jako obří houpačku či bungee trampolínu.

Náš tip: Prohlédněte si město z vláčku
Den, kdy se rozhodnete pro adrenalinové aktivity, můžete začít či zakončit oddychovou hodinovou jízdou vyhlídkovým vláčkem, který vás proveze i s výkladem celým Špindlerovým Mlýnem. Vláček odjíždí denně z autobusového nádraží od 9.30 do 16.00 hodin.

A co dělat, když se zkazí počasí?

Navštivte muzeum kostek LEGO

Pokud nevyjde počasí přesně podle vašich představ, přímo v centru Špindlerova Mlýna můžete navštívit muzeum legendární stavebnice kostiček LEGO. Naleznete zde více jak 1000 originálních modelů znázorňujících světové zajímavosti jako Tower Bridge či Eiffelovu věž, nechybí zde však ani oblíbené postavy či vesmírné lodě z filmových Hvězdných válek. Návštěvu ocení zejména rodiče s dětmi, jelikož muzeum nabízí zároveň bohatý dětský koutek.

Zavítejte třeba do místního aquaparku

Nejen při nevlídném počasí jistě oceníte také možnost relaxace ve zdejším areálu Aqua Park Špindl. V bazénu s masážními tryskami mají tři tobogány včetně člunového tobogánu, saunu, páru, vířivky atd. Kromě aquaparku je v městečku i řada welness center, například v hotelu Harmony Club. Z celého pobytu ve Špindlerově Mlýně si odvezete plno krásných zážitků, na které budete jistě dlouho rádi vzpomínat.

Interiéry Aquparku ve Špindlerově mlýně  Autor: Aqupark

Štítky

 • Rodinné
 • pro rodiny s dětmi
 • Hory a pohoří
 • Výlety
 • Romantické
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
Jak se vám líbí článek
6.9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více