Obří důl je nádhernou přírodní památkou

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Horské údolí ledovcového původu, které se nachází v Krkonoších mezi horským městečkem Pec pod Sněžkou a úpatím nejvyšší české hory Sněžka, se právem nazývá Obří důl.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Lavinové svahy, vodopády a rokle 

Údolí doslova svírá Studniční hora a Široký hřbet. Zachovaly se zde tři kamenné valy (ledovcové morény), které vznikly ledovcovou činností, protíná je řeka Úpa. Dodnes jsou zde patrné lavinové svahy, úchvatné jsou zdejší vodopády a rokle – například Velká a Malá Studniční jáma či Úpská jáma. Mezi vzácné luční enklávy s vysokohorskou květenou patří území zvané Krakonošova zahrádka.   

Pod Sněžkou se těžila ruda  

V Obřím dole se od 16. století těžila železná, měděná a arzénová ruda. S těžbou se zde skončilo až ve 20. století. Podzemí Sněžky je částečně poddolované a v letní sezoně je možné po předchozí domluvě navštívit  zdejší historický důl s názvem Kovárna a prohlédnout si alespoň část hornických štol. Mezi Kovárnou a Sněžkou bývala také vodárna, ze které ještě počátkem 20. století nosiči dopravovali vodu až nahoru na Sněžku. I toto místo je možné si prohlédnout při výstupu na nejvyšší horu Krkonoš. 

Zastavte se u kapličky 

Kromě malebných horských chalup, které lemují cestu údolím Obřího dolu, stojí za krátké zastavení a odpočinutí malá kaplička. Nalézá se v ní bohatá dokumentace přírodní katastrofy z 29. července 1897, kdy mohutné deště uvedly do pohybu zemní laviny – mury. Ty pak přímo v Obřím dole zavalily chalupy a o život přišlo sedm zdejších obyvatel.

Tipy na ubytování

Z Obřího dolu až na Sněžku

Obří důl patří mezi oblíbené trasy na vrchol Sněžky. Může si zvolit cestu na Sněžku přes Obří důl, ale počítejte od kapličky s poměrně příkrým a dlouhým stoupáním. Pohohlnější cesta je zvolit návštěvu Obřího dolu cestou ze Sněžky.

Občerstvení

Mezi vyhlášená místa, kde se můžete občerstvit patří Bouda Pod Sněžkou nebo na začátku cesty do Obřího dolu se zastavte Boudě Máma s vlastním minipivovarem.

Parkování 

Auto je možné zanechat v Peci pod Sněžkou na některém z pěti veřejných parkovišť a pěti menších plochách určených k parkování. Je zde řada parkovacích automatů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Doslova procházkou krásným údolím se dostanete z Pece pod Sněžkou okolo Relax parku a dolní stanice lanovky na Sněžku do Obřího dolu až ke kapličce. Tento krátký sotva hodinový výlet po modré turistické značce  tam a zpět (3 km) zvládne každý,  mohou jej absolvovat i vozíčkáři či rodiny s dětmi v kočárcích. Cestou se můžete zastavit  v několika horských chatách, které nabízejí jednoduché občerstvení i dobrý oběd se vším všudy.  Například v boudě v Obřím dole mají mimo jiné i medovinu a med od vlastních včel. K dispozici je zde hřiště na volejbal, nohejbal, tenis, ping pong a  přírodní hřiště pro děti s názvem "Pane, pojďte si hrát". Prima relaxace pro celou rodinu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.