Mohyla Hanče a Vrbaty

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Dva významné památníčky „synů hor“ a historický odkaz na počátky lyžařského sportu v Krkonoších jsou bezesporu Mohyla Hanče a Vrbaty a Hančův pomník. Nacházejí se poblíž   Vrbatovy boudy a Zlatého návrší.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Na památku odvážných sportovců

Pomník lyžaře Bohumila Hanče je při cestě mezi Vrbatovou a Labskou boudou, přibližně v místech, kde byl vyčerpaný Bohumil Hanč nalezen 24. března 1913 při lyžařském závodu v běhu na 50 km na hřebenech Krkonoš. Zemřel po převozu na Labskou boudu.  Václav Vrbata při pokusu o záchranu svého přítele Hanče umrzl v místech na dnešním Vrbatově návrší. Zde byla na jejich počest postavena v roce 1925  Mohyla Hanče a Vrbaty.

Nádherné rozhledy na Krkonoše

V okolí mohyly jsou pozůstatky opevnění sloužící  k ochraně hranice a je odtud překrásný pohled na panorama Krkonoš. Kolem mohyly vede červená turistická značka ze Špindlerova Mlýna a pokračuje na Harrachovy kameny, k prameni Labe vás pak zavede žlutá značka.

V pozadí Labská bouda   foto: Pavel Koutský

Jak se dostanete k pomníčku

  • Z Horních Míseček se můžete dostat k Vrbatově boudě (Vrbatovo návrší) například autobusy nebo cyklobusy, které jezdí přibližně od května do října.
  • Dostanete se tam také pěšky z Horních Míseček po Masarykově cestě, po žluté turistické značce od Jilemnické boudy. Trasa je dlouhá 3 km a potrvá vám zhruba půl hodiny.  

Tipy na ubytování

Občerstvení

Kousek od mohyly se nachází Vrbatova bouda s restaurací a letní terasou.

Parkování

Parkoviště je k dispozici v Horních Mísečkách.

Poloha na mapě

Tip na výlet

K Vrbatově boudě na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1400 m.n.m. se můžete dostat autobusy, které sem v letní sezóně pravidelně vozí turisty. Tuto možnost využívají zejména senioři, rodiny s malými dětmi a s kočárky či vozíčkáři. Vrbatova bouda je sice v rekonstrukci, ale funguje zde kiosek, kde si můžete koupit občerstvení a upomínkové předměty, mají tady také turistické známky. Od  Vrbatovy boudy k   Mohyle Hanče a Vrbaty a následně i k Hančovu  pomníku vede asfaltová cesta dlouhá necelý jeden kilometr.  Je to příjemná a nenáročná procházka – doslova pro každého.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.