Česká Poštovna je nejvýše umístěnou stavbou v republice

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Česká poštovna na Sněžce je od roku 2009 nejvýše umístěnou stavbou v České republice. Pokud tento nový objekt na naší nejvyšší hoře navštívíte, můžete odsud poslat třeba pohled nebo využít dalších listovních služeb. Navíc je  v poštovně možné se i občerstvit a vychutnat si rozhled po  českých i polských Krkonoších, a pokud bude jasné počasí, uvidíte odsud také daleko do kraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Unikátní dřevěná skládačka 

Nová Česká poštovna na vrcholu Sněžky byla postavena  podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Jedná se  v podstatě  o dřevěnou skládačku složenou z dvaceti tisíc dílů, která obepíná plášť ze zdvojeného skla. Dřevěné okenice ovládá hydraulický systém, a pokud jsou nepříznivé povětrnostní podmínky, je možné proměnit objekt z prosklené podoby v dřevěnou budovu.

Česká poštovna zde má dlouhou historii

Zajímavostí je, že telegrafní spojení funguje z naší nejvyšší hory Sněžky již od poloviny 19. století. V původní roubené chatě poblíž České boudy byla nejprve umístěna telegrafní stanice a od roku 1899 již nesla pyšně název Česká poštovna. Po obsazení Sudet v roce 1938 přestala plnit svoji funkci a začala chátrat. Až v devadesátých letech ji nechala bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková zrekonstruovat a poštovna zase ožila.

Anežka má i své směrovací číslo

Dnes již na Sněžce nestojí ani bývalá poštovna ani Česká bouda, ta se musela kvůli špatnému stavu odstranit. Stará dřevěná poštovna pak byla rozebrána a převezena do kempu u Javorové skály u Monínce na území města Sedlec-Prčice, kde opět plní svoji původní roli. Na jejím místě pak byla postavena nová Česká poštovna, která dostala jméno Anežka a poštovní směrovací číslo 542 91.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Ideální spojení k České poštovně je lanovkou z Pece pod Sněžkou, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Na Sněžku se však můžete vydat i pěšky po několika turistických trasách.

Občerstvení

Přímo v budově poštovny je občerstvení a samozřejmě i prodej suvenýrů.

Tip na výlet

Jedním z nejlehčích výstupů na Sněžku a prohlídku České poštovny je turistická trasa z Horní Malé Úpy – Pomezních bud, kde můžete nechat auto na parkovišti nebo je možné sem dojet autobusem. Vydejte se po červené turistické značce a po známé trase Česko – polského přátelství dojdete zhruba za hodinu (4 km) až k chatě Jelenka. Od chaty vás čeká již jen stoupání, proto raději doporučujeme malou přestávku ve  zdejší restauraci, která vás svojí nabídkou určitě nezklame. Dále se již vydáte vzhůru přes Obří hřeben a dále až na Sněžku, což jsou zhruba další 4 km. Cestu ze Sněžky můžete zvolit stejnou, pak ujdete celkem asi 16 km (přes 4 hodiny) nebo se můžete vrátit po žluté TZ přes Růžovou horu a dále po zelené TZ až na Pomezní boudy. Dohromady pak ujdete zhruba 19 km, což vám zabere bez zastávek téměř 6 hodin. 

Poloha na mapě

Základní údaje

Provozní doba

celoročně (dle počasí)
09:00 - 17:00

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více