Pančavský vodopád je nejvyšší v České republice

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.6/10

V Krkonošském národním parku se nachází Pančavský vodopád, který je se svými 148 m nejvyšším vodopádem v zemi. Tvoří ho potok Pančava a z hrany Pančavské louky padá skalnatým srázem až na dno Labského dolu.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Cákající potok i vodopád

Název Pančavský vodopád či potok Pančava, vznikl z německého pantschen, což je česky cákat nebo šplíchat. Nad vodopádem je umístěna u cesty pamětní deska náčelníka Horské služby Krkonoše (1916–1975) Otokara Štětky.

Dřívější atrakci nahradila Ambrožova vyhlídka

Velký zájem o návštěvu vodopádu byl již od počátku turismu v Krkonoších, proto také roku 1859 nechal majitel nedaleké Labské boudy Josef Schier postavit nad horní hranou malou nádrž se stavidlem. Po zvednutí stavidla  vodopád nárazově zvýšil svůj průtok. Tuto atrakci pro návštěvníky ještě zdokonalil vyhlídkovou terasou a budkami s občerstvením.  V 30. letech minulého století bylo vše zrušeno. Možnost nádherných výhledů nejen na masu vody, ale i do  Labského dolu, na Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu, vám dnes poskytne nedaleká  Ambrožova vyhlídka. Kaskádový Pančavský vodopád je v I. zóně Krkonošského národního parku, proto je přístup k němu omezený.

Vodopád se rodí na Pančavské louce

Mezi Kotlem a Labskou loukou se nachází Pančavská louka s nejrozsáhlejším  rašeliništěm v západních Krkonoších. Na této části přírodní rezervace Prameny Labe se dosud vyskytují vzácné původní ledovcové květeny. V zimě je tato lokalita vyhledávaná běžkaři. Je zde také  nepřehlédnutelná krkonošská „křižovatka“ U čtyř pánů. Na louce pramení Pančava, pravý přítok Labe, z něhož se rodí Pančavský vodopád.   

Kousek od vodopádu je velmi hezká Ambrožova vyhlídka

Tipy na ubytování

Kudy k Pančavskému vodopádu?

  • K Pančavskému vodopádu vede řada kratších i delších turistických cest, vhodná je trasa  ze Špindlerova Mlýna.
  • Hezká a pohodlná cesta je ze Špindlerova mlýna: vyjedete lanovkou na Medvědín a odtud pěšky po červené trase přes Zlaté Návrší a Vrbatovou boudu až k Pančavskému vodopádu (4,5 km). Z Pančavského vodopádu se vydejte směr Labská Bouda (1 km) a zpět do Špindlu po modré trase po staré Harrachově cestě Labským dolem (8 km). Celkem: 13,5 km. Trasa na mapě
  • Další možností je autobusem k Vrbatově boudě a odtud k vodopádu je to něco málo přes kilometr.

Občerstvení

Nejbližší možnosti občerstvení jsou buď na Vrbatově boudě (1,2 km) nebo na Labské boudě (1 km), kde dokonce vaří vlastní pivo.

Parkování

Veřejná placená parkoviště můžete využít v Horních Mísečkách nebo ve Špindlerově mlýně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Cesta k Pančavskému vodopádu je dlouhá asi 10 km a začíná ve Špindlerově Mlýně. Z centra města půjdete proti proudu Labe po modré turistické  značce až k lanovce na Medvědín. Délka čtyřsedačkové lanovky je téměř 2 km a  jezdí od 8 do 18 hodin.  Necháte se vyvézt  pod vrchol hory  Medvědín (1 235 m n.m.) a po žluté TZ půjdete  přes Sviňské louže na Šmídovu vyhlídku. Vaše cesta pokračuje po červené TZ na Vrbatovu boudu a přes Zlaté návrší kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, kteří zde tragicky zahynuli v březnu 1913 při lyžařském závodu. Dále půjdete až  k Ambrožově vyhlídce a Pančavskému vodopádu.  Po 1 km vás trasa zavede k Labské boudě, kde se můžete zastavit na občerstvení.  Cesta zpátky směřuje opět  po červené TZ  na Vrbatovu boudu. Ta je sice v rekonstrukci, ale v přilehlém bufetu si můžete zakoupit  občerstvení, k dispozici jsou zde také turistické známky. Pak již vaše trasa pokračuje po žluté nebo červené TZ k lanovce na Medvědíně, odkud se můžete nechat svézt  zpět do Špindlerova Mlýna. Výlet zvládnete i s přestávkami za necelé 3 hodiny a můžete jej absolvovat i s většími dětmi, jistě ji ujdou také zdatnější senioři.  

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.