Pramen Labe

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Řeka Labe pramení  v Krkonoších v rašeliništích Labské louky, ovšem toto místo je  z důvodu ochrany přírody veřejnosti nepřístupné. Pro návštěvníky hor je však o několik stovek metrů dále upravené symbolické prameniště, ke kterému se scházejí každoročně tisíce turistů.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Nejznámější pramen řeky v České repulice

Jedná se o frekventovanou křižovatku turistických tras, na které jsou umístěné skruže s přítokem i odtokem vody a kamenná stěna s  barevnými  erby 26 významných měst, jimiž Labe na své cestě  dlouhé 1154 km do Severního moře protéká. Autorem erbů  byl v roce 1968 Jiří Škopek. Jsou zde pamětní desky k 70. a 100. výročí narození propagátora české turistiky v Krkonoších Jana Buchara. Třetí deska patří 80. výročí organizované turistiky. V roce 2006 zde byla umístěna i dřevěná socha alegorie vody. 

Kde pramen naleznete?

Prameniště Labe se nachází  v nadmořské výšce 1387 m nedaleko hory Violík a je již několik staletí vyhledávaným cílem poutníků a později i turistů. V roce 1684 pramenu při své návštěvě požehnal královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Talmberka. 

Kudy k pramenu Labe?

K prameništi Labe vede řada kratších i delších turistických cest, vhodná je trasa  ze Špindlerova Mlýna, neboť  lokalita prameniště leží na katastru tohoto města. Do Špindlerova Mlýna je možné dojet autobusem, pro auta jsou zde vyhrazená parkoviště.  

Tipy na ubytování

Občerstvení

Nejbližší občerstvení se náchází zhruba 1 kilometr od pramenu na Labské boudě. Další možnost občerstvení je na Martinově boudě nebo Vrbatově.

Parkování

Zaparkujte ve Špindlerově mlýně nebo v Horních Mísečkách

Tip na výlet k prameni Labe

Cesta k pramenům Labe je sice dlouhá 12 km, ale určitě stojí za to si ji vyzkoušet. Vydáte  se na ni z centra Špindlerova Mlýna  proti proudu Labe po modré turistické  značce až k lanovce na Medvědín. Délka čtyřsedačkové lanovky je téměř 2 km, překonává výškový rozdíl 490 m a  jezdí od 8 do 18 hodin.  Necháte se vyvézt  pod vrchol hory  Medvědín (1 235 m n.m.) a po žluté TZ půjdete  přes Sviňské louže na Šmídovu vyhlídku. Jedná se o panoramatickou vyhlídku nad Strmou strání při cestě mezi Medvědínem a Zlatým návrším, ze které spatříte například Vysoké kolo, Malý Šišák, Stříbrný hřbet, Luční horu a samozřejmě  Sněžku.  Vaše cesta dále pokračuje po červené TZ na Vrbatovu boudu a přes Zlaté návrší kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, kteří zde tragicky zahynuli v nenadálé sněhové bouři v březnu 1913 při lyžařském závodu na 50 km.  Dále budete pokračovat   k Ambrožově vyhlídce a Pančavskému vodopádu, jedná se o nejvyšší český vodopád na řece Pančavě.  Minete  Labskou boudu a  po zelené TZ dojdete až  k prameni Labe.  Jste u cíle svého putování a jistě si rádi odpočinete na lavičkách u symbolického prameniště. Pokud jste se nezastavili na občerstvení třeba na Labské boudě,  posvačte s chutí z vlastních zdrojů právě zde. Cesta zpátky vás povede  po žluté TZ  kolem rozcestí U Čtyř pánů  na Vrbatovu boudu. Ta je sice v rekonstrukci, ale v přilehlém bufetu si můžete zakoupit  občerstvení a upomínkové předměty, k dispozici jsou zde také turistické známky. Pak již vaše trasa pokračuje po žluté nebo červené TZ opět k lanovce na Medvědíně, odkud se můžete nechat svézt  zpět do Špindlerova Mlýna.  Pokud se rozhodnete jít pěšky, pak se ovšem vaše trasa poněkud protáhne.  Dvanáctikilometrovou trasu zvládnete i s přestávkami zhruba za 4 hodiny a můžete ji absolvovat i s většími dětmi, jistě ji ujdou také zdatnější senioři. Výlet k prameni Labe jsme také sepsali v samostatném článku.

Poloha na mapě

 

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • amazing places
 • pro rodiny s dětmi
 • Romantická místa
 • pro dva
 • se psem
 • Tisícovky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • romantické cestování
 • pro vozíčkáře
 • Hory a pohoří
 • Vyhlídky
 • Řeky
 • Přírodní památky
 • Národní parky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.