Sněžka – nejvyšší hora České repuliky

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Podle posledních uváděných údajů měří naše nejvyšší hora Sněžka 1603 m n. m. Jedná se o nejvyšší horu Hraničního (Slezského) hřebenu Krkonoš, Sudet, Čech i celého Česka a Slezska. Je to významná dominanta východní části Krkonoš. Přibližně přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou kabinková lanovka.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Kdo nebyl na Sněžce, nebyl v Krkonoších

Turisty hojně navštěvovaný skalnatý vrcholek hory nabízí nádherný  panoramatický rozhled daleko do kraje. Průměrná roční teplota se tady pohybuje okolo 0,2 ºC. Na Sněžce se nachází i několik staveb - konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince o výšce čtrnáct metrů, kamenný trigonometrický obelisk a Polská bouda s meteorologickou stanicí. Navíc tady sídlí nejvýše položená Česká poštovna, odkud se posílá pošta s razítkem Poštovna na Sněžce.

Trasa jak na Sněžku

Ze Sněžky i na ni vede řada turistických cest a samozřejmě  v zimě i běžkových. Na Sněžku se můžete vydat z několika směrů:

 1. Z Pece pod Sněžkou můžete vydat pěšky na Sněžku Obřím dolem kolem Slezské boudy nebo přes Růžohorky a Růžovou horu.
 2. Nechce-li se vám šlapat, tak nejsnadněji se na Sněžku dostanete lanovou dráhou Pec pod Sněžkou – Sněžka. Lanová dráha byla poměrně nedávno rekonstruována a jezdí celoročně, vyjma pravidelné odstávky v listopadu. Počítejte s tím, že v hlavní sezóně se tvoří poměrně dlouhé fronty. 
 3. Delší, ale za to nádherná cesta vede z Horní Malé Úpy přes chatu Jelenku. Délka trasy 7 km (jedna cesta)
 4. Můžete také vyrazit ze Špindlerova mlýna po staré Bucharově cestě na Luční boudu a následně až na samotný vrchol Sněžky. Trasa je dlouhá 10 km v jednom směru, tak nepřeceňte svoje síly.

Občerstvení

Míst, kde se můžete občerstvit je opravdu dostatek. A't se vydáte z jakéhokoliv směru, hlady a žízní určitě neumřete. Na vrcholu se můžete občerstvit v České Poštovně.

Nezapomeňte, že jste na horách a tomu musí za každého počasí odpovídat i oblečení a vybavení. I když je hezký den, mějte s sebou oblečení pro případ nepřízně počasí. 

Tipy na ubytování

Parkování 

Parkování je v Peci pod Sněžkou omezené.  Město se nachází v Krkonošském národním parku a k některým výše položeným penzionům a horským boudám je v létě možné vyjet jen se zakoupeným vjezdovým lístkem, v zimě pak vůbec. Auto je možné odložit na některém z pěti veřejných parkovišť a pěti menších plochách určených k parkování.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud je přijatelné počasí a nefouká vítr, vyjeďte si na Sněžku lanovkou. Svůj vůz můžete zanechat na parkovištích poblíž nástupní stanice lanové dráhy, která vás vyveze na vrchol přes mezistanici na Růžové hoře. Zhruba po půlhodině jízdy překonáte převýšení přes 680 m. Z vrcholu hory se pak dejte po modré turistické značce k Luční boudě. Cesta vám potrvá zhruba hodinu a ujdete necelé 3 km. Hotel Luční bouda je jednou z nejvýše položených horských chat ve střední Evropě a objekt sloužící hlavně k občerstvení a poskytnutí přístřeší zde s různými obměnami (požár atd.)  působí již téměř 300 let. Na Luční boudě najdete kromě ubytování a stylové restaurace i novou tradici – vaření vlastního piva s názvem Paroháč. Na Luční boudě je také umístěna důležitá meteorologická stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Z Luční boudy přejděte hřeben na Výrovku a následně sejdete zpět do Pece pod Sněžkou.

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Tisícovky
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • pro dva
 • Romantická místa
 • Turistika
 • pro seniory
 • Vyhlídky
 • Příroda
 • Národní parky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.