Labská přehrada

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Vydejte se na procházku okolo jedné z dominant Špindlerova mlýna - Labské přehrady. Přehrada Labská u Špindlerova Mlýna, dříve také nazývaná přehrada Krausovy Boudy, je vůbec  první  přehradou na  řece Labi.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Trocha historie

Vodní dílo bylo vybudováno jako ochrana před povodněmi v letech 1910 - 1916. Je tedy nejhořejším stupněm soustavy vodních děl na Labi, který zachytává převážnou část sněhových vod ve střední části Krkonoš. Impulsem k její výstavbě byly povodně, které způsobily v horách katastrofální škody, zejména v roce 1897. Hlavním účelem bylo snížení průtoku stoleté vody 150 m3.s až na 86.11 m3.s.

foto: Olaf

Dvě důležité přehrady na Labi

Ve stejné době byla zbudována o něco níže na Labi nedaleko Dvora Králové i přehrada Les Království.  Plocha vodní nádrže Labské přehrady je 40 ha a její délka je jeden kilometr. Hráz je vysoká 41 m, dlouhá 154 m a její šířka je 55 m. Celkový objem nádrže činí 3,292 mil. m³. V osmdesátých letech byl vybudován 120 metrů dlouhý silniční most a od roku 1994 v hrázi funguje malá vodní elektrárna. Labská přehrada je majetkem Povodí Labe.

U vodní nádrže nechybí ani zábava

V přehradě se můžete koupat, ovšem voda je velmi studená a břehy strmé. Také zde chybí jakékoliv zázemí. Pro odvážné tu v letní sezóně funguje několik adrenalinových zážitků. Například přejezd části nádrže na kladce (lanovce), dále zorbing s dojezdem na vodní hladinu. Půjčují zde také lodičky nebo Stand Up Paddleboardů.

Tipy na ubytování

Tip na výlet

Vydejte se k Labské přehradě pěšky z centra Špindlerova Mlýna (směr  Svatý Petr) po zelené turistické značce.  Zhruba dvoukilometrová procházka po lesní cestě vám potrvá maximálně hodinu klidné chůze. Výlet je tedy určen především pro rodiny s malými dětmi, seniory a pro lidi, kteří mají rádi kratší a nenáročné trasy.  Po prohlídce Labské přehrady se vydejte stejnou cestou do Špindlerova Mlýna.

Kde se občerstvit

Možná vám cestou zpátky vyhládlo, proto doporučujeme kratší zastávku v pensionu Fontána.  

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více