Černohorské rašeliniště

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Jedním z nejnavštěvovanějších míst východních Krkonoš je Černá hora (1299 m). Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a vede na ni kabinková lanová dráha Černohorský express. V sedle mezi Černou a Světlou horou při pramenech Černého potoka se nachází Státní přírodní rezervace Černohorské rašeliniště, které je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Z věže spatříte rašelinovou louku

Stáří této unikátní lokality na 66 ha se odhaduje na 6 000 let. Roste zde kleč a různé druhy rašeliníků. Rašeliniště je nejkrásnější v červenci, kdy zde kvete velké množství rostlin. Naučná stezka Černohorské rašeliniště končí u Pardubických bud (3,5 km), je na ní nainstalováno několik informační panelů a dřevěná vyhlídková věž, ze které je výhled na centrální rašelinnou louku.

Kudy na rašeliniště?

Na rašeliniště se dostanete lanovkou Černohorský express a odtud pěšky zhruba po 1,5 km začíná Naučná stezka Černohorské rašeliniště. Pěšky z Janských Lázní je to asi 5 km (2 hodiny) a počítejte s vydatným stoupáním. 

Přístupnost

Naučná stezka je přístupná od června do října.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Nejbližší možnosti občerstvení jsou kiosek na Černé hoře, Kolínská bouda nebo hotel Černá bouda.

Poloha na mapě

Tip na Výlet 

Na Naučnou stezku Černohorské rašeliniště vede několik více i méně náročných turistických tras. Z města Janské Lázně se vydejte z výchozího bodu nad lanovkou Černohorský express po červené turistické značce postupným stoupáním až na vrchol Černé hory. Cesta dlouhá asi 5,5 km vám potrvá zhruba 2 a půl hodiny. Dále se dejte po žluté TZ kolem Černé boudy a zde doporučujeme po náročnějším stoupání malé zastavení ve zdejším buffetu, občerstvení vás jistě posilní na další túru. Kolem rozhledny Panorama (24 m) pokračujte  stále po žluté TZ částečně po povalových chodnících naučnou stezkou kolem rašeliniště. Od Pardubických bud jděte po zelené TZ zpátky na  Černou horu k rozhledně Panorama. Dále po červené TZ k zdevastované Sokolské boudě a od ní po žluté TZ vede vaše trasa směrem pod Zrcadlovky. Zhruba po 5 km prudkého klesání přejdete  na modrou TZ, půjdete po asfaltce až k rozcestníku, kde se dáte po žluté TZ k Hoffmanovým boudám, které jsou součástí Černého dolu. Tady se nechte zlákat na oběd. Kuchyně je zde vyhlášená a sladké speciality s krkonošskými borůvkami nemají chybu. Také vás potěší krásný interiér, kterému vévodí nádherná kachlová kamna. Po dobrém jídle pokračujte asi 2 km stále po žluté TZ až do centra Janských Lázní, kde si můžete na kolonádě odpočinout. V létě se zde pravidelně konají promenádní koncerty, třeba budete mít po delší túře (zhruba 15 km, 5,5 hodin)  i kulturní zážitek. 

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • pro dva
 • Romantická místa
 • Tisícovky
 • pro seniory
 • Hory a pohoří
 • Přírodní rezervace
 • Přírodní památky
 • Národní parky
 • Naučné stezky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.