Dovolená ve skalách. Prohlédněte si našich 6 nejlepších tipů...

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

S blížícím se létem uvažujeme o tom, kam se vydat na dovolenou a jak příjemně strávit volné dny. Jednou z možností je dovolená ve skalách. Přináší nový rozměr zážitků a je tu hned několik důvodů, proč právě v létě jsou skály skvělým místem k odpočinku.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. ledna 2020

Proč vyrazit právě do skal?

  • Ve skalách bývá v létě příjemné klima. I když praží slunce a teploměr se šplhá k tropickým hodnotám, ve skalách je chladnější vzduch a řada stinných míst.
  • Skály nabízí širokou možnost turistiky i příležitostí pro horolezce. Skalní městečka bývají protkána řadou tras a okruhů různé délky určené turistům, a pro horolezce jsou připraveny značené cesty.
  • Ve skalách bývá klid. Můžete zde naslouchat jen šumění vánku a zpěvu ptáků, což je po náročných všedních dnech doslova balzám na nervy.
  • Skály nabízejí nádherné přirozené výhledy. Stačí vystoupat na skalní vyhlídky a užívat si pohledů do krajiny.
  • Skalní města jsou dílem přírody, avšak lidé dali řadě skal jména odvozená od toho, co svým tvarem připomínají. Pokud máte děti, hledání skal podle jmen je pro ně skvělá zábava.
  • Ve skalách lze strávit spoustu času a stále objevovat něco nového. Čekají tu na vás mohutné skalní masivy, impozantní kaňony, soutěsky a řada bizarních skalních útvarů podněcujících fantazii.

A kam se můžete vydat?
 

1. Adršpašsko-teplické skály

Jedno z největších skalních měst střední Evropy leží na severu východních Čech. Má neopakovatelné kouzlo, řadu jeho výše položených míst zpřístupňují žebříky a vysoko ve skalách se rozprostírá nádherné skalní jezírko, po kterém vás na pramici od května do konce října sveze převozník. Zatím co v Adršpašských skalách jsou k vidění především samostatně stojící věže a pilíře, Teplické skály vynikají souvislejšími a divočejšími skalními stěnami.

TIP: V rámci prohlídkového okruhu z Teplických do Adršpašských skal si můžete prohlédnout i zříceninu skalního hradu Střmen, ze které je krásný výhled na okolní pískovcové skály a na Krkonoše s horou Sněžkou. Aby také ne, když nahoru musíte nejprve vystoupat 300 schodů. Výchozím bodem okruhu je parkoviště v Teplicích nad Metují a trasa vede po modré turistické značce, ze které můžete po žluté pokračovat do Adršpašského skalního města.

2. Broumovské stěny

Broumovské stěny s panenskou přírodou, romantickými skalními útvary, roklemi a vyhlídkami se zvedají v Broumovské vrchovině mezi Policí nad Metují a Broumovem. Jejich unikátem jsou tak zvané Slavěnské hřiby, které se nachází nad obcí Slavný a za svou podobu hřibů vděčí nerovnoměrnému zvětrávání.

TIP: Za krásou Broumovských stěn se můžete vydat například z obcí Hlavňov, Machov nebo Slavný. Pokud přijedete autem a chcete si zdejší skály opravdu užít, nechejte vůz v Machově a odtud po červené značce zamiřte do stěn. Na rozcestí U zabitého sejděte na žlutou značku, která vás provede krásnými partiemi až k Junácké vyhlídce. U Pánova kříže žlutá kříží červenou značku. Nepříliš dlouhý okruh po žluté vám přiblíží nejvyšší vrchol Broumovských stěn Božanovský Špičák, téměř 10 km dlouhý skalnatý hřbet mezi Policí nad Metují a Broumovskou kotlinou. Zpáteční cestu si můžete zpestřit chůzí po zelené, anebo po návratu na červenou značku můžete pokračovat až do obce Hlavňov. Cestu zpátky do Machova si v tomto případě můžete zkrátit využitím autobusové dopravy. Počítejte však s tím, že spoj jezdí zřídka a v poměrně dlouhých intervalech.

3. Polské Stolové hory

Pěkným výletním cílem je také polský NP Stolové hory, který vede po česko-polské hranici a vyznačuje se typickými kamennými náhorními plošinami, které přetínají úžlabiny a pukliny. Vidět tu můžete řadu skalních labyrintů s množstvím skalnatých útvarů různých tvarů.

TIP: Nejvyšším bodem polských Stolových hor je pískovcový vrchol Velká Hejšovina (919 m n. m.), který nabízí nádherný výhled na Orlické hory či Krkonoše. Na jejím skalnatém vrcholu stojí turistická chata tyrolského stylu, kde občerstvení po výstupu přijde k chuti. Dalším výrazným místem Stolových hor je Skalniak (915 m. n. m.), na jehož vrcholu se rozkládá skalní labyrint Bludných skal. Bloudit však nebudete, protože cesty jsou tu dobře značené. Jedním z míst vhodných pro výlet do polského skalního labyrintu je opět obec Machov, odkud vás žlutá značka dovede do Stolových hor a dále červená vás provede právě těmito místy.

4. Labské pískovce – Tiské stěny

O Labských pískovcích se říká, že jsou snad nejdokonaleji vyvinutým pískovcovým skalním městem. Návštěvník se místy ztrácí v labyrintu skalních věží a připadá si mezi nimi jako trpaslík. Jindy ho cesta přivede k vyhlídce, která otevře krásný pohled do kraje i na okolní skály. Právě zde můžete spatřit skalní útvary pojmenované podle toho, co svým tvarem připomínají - Žábu, Napoleonovu botu, Želvu a celou řadu dalších.

TIP: Naučná stezka procházející Tiskými stěnami je rozdělena na dva okruhy - Malé Tiské stěny a Velké Tiské stěny. Oba začínají na Skalním náměstí, kam pohodlně dojdete od kostela sv. Anny v Tisé. Třetí přístup do skal vede přes camp Tisá, který leží na západní straně obce podél věže Vyhlídka. Právě té Vyhlídky, kterou zabíraly kamery při natáčení filmu Letopisy Narnie. Prohlídkové okruhy vás zavedou do nejhezčích míst Tiských stěn. Abyste si však jejich krásu užili opravdu dosyta, ideální je zvolit velký okruh, který začíná na Skalním náměstí vpravo za pokladnou a dovede vás až ke stylové Turistické chatě u druhého vstupu do stěn, ve které se nachází pěkná restaurace. Pozor – v pondělí je zavřená.  Pokud byste se na cestu do skal vydávali právě odtud, jen kousek pod svahem při silnici můžete využít malé parkoviště.

Výhledy na Tiské skály

5. České Švýcarsko

České Švýcarsko je jednou z nejkrásnějších oblastí protkaných skalními útvary. Leží mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vsí Brtníky. Najdete tu unikátní komplex majestátních pískovcových měst a skalních stěn. Ať už zamíříte do Jetřichovických skal s krytou Mariinou vyhlídkou na ostré stejnojmenné skále, některou ze zřícenin skalních hrádků, vyhlášené soutěsky v Hřensku, vždycky vaši cestu budou lemovat zdejší romantické skály. Jejich „královnou“ je proslulá Pravčická brána, která je největším skalním mostem v Evropě. Že to je místo opravdu úchvatné, potvrzují i četná umělecká díla, na kterých je zachycena, a také zápisky spisovatele Hanse Christiana Andersena, který jej zakomponoval do svých zápisků z cest.

TIP: K  perle Českého Švýcarska, jak se Pravčické bráně říká, můžete zamířit ze dvou směrů. Buď z obce Hřensko, nebo podél Křídelní stěny Gabrielinou stezkou, po červené turistické značce. Tato cesta je pohodlnější a její členitá stezka vás povede pod masivem Křídelní stěny až k Pravčické bráně, v jejíž blízkosti se nachází tři pěkná vyhlídková místa. První je přímo pod skalním obloukem, druhá vám jej ukáže zdáli v celé jeho kráse a třetí nabízí nádherný pohled do krajiny a na panorama Dlouhodolských stěn. Neodmyslitelnou součásti Pravčické brány je zámeček Sokolí hnízdo s restaurací, galerií a informačním centrem.

Říčka Chřibská

6. Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko je jediným skalním NP Německa. Jedna jeho část se táhne při hranici České republiky a díky své dobré dostupnosti je oblíbeným cílem českých turistů. Národním parkem Saské Švýcarsko vás dokonce proveze tramvaj. Žluté vagonky míří na osmikilometrovou trasu z lázeňského města Bad Schandau k Lichtenhainerskému vodopádu. Nádherným výhledem vás překvapí vyhlídková plošina Bastei nad řekou Labe, spolu s kamenným mostem Basteibrück a pozůstatky hradu Neurathen. Spatříte skalní město, propast Mardertelle a nádherné okolí. To však stále není všechno.

Jedno z nejhezčích vyhlídkových míst v Saském Švýcarsku

TIP: Téměř „za humny“ se rozprostírá skalní masiv Schrammsteine (Šrámové kameny). Nabídnou vám nejen krásný výhled, ale úžasný zážitek na každém kroku. Zamířit k vrcholu můžete například z lesního parkoviště poblíž Ostrau, kam se dostanete z české strany od Hřenska. Pojedete podél toku Labe a asi 3 km za Schmilkou odbočíte vpravo na Ostrau. Cesta vede po lesní stezce a napojí se na modrou značku procházející po rovině. Na rozcestí se dáte dle ukazatele „Schrammsteinaussicht“ vlevo a trasa vás nasměruje mezi skály. Úsek nepatří k nejpohodlnějším, ale odnesete si odtud nezapomenutelný zážitek. Pokud se totiž chcete dostat na vyhlídku, užijete si výstupy po schodech, železných žebřících a můstcích. Za tu námahu to však stojí. Nabídne se vám krásný pohled do hlubokého kaňonu řeky Labe, na okolní skalní věže i stolové hory a spatříte rovněž pevnost Königstein, kterou byste si v rámci výletu do Saska neměli nechat ujít.
 

Štítky

  • Výlety
Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více