Zřícenina hradu Střmen

Teplice nad Metují, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zřícenina hradu Střemen, která se nachází v Teplických skalách na západ od Teplic nad Metují a považuje za nejzáhadnější hrad v oblasti Adršpašsko-teplických skal. Velmi nepatrné zbytky původního roubeného hradu na vrcholcích skal se tyčí do výšky téměř 600 metrů. Z této výšky budete také odměněni krásným výhledem.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. dubna 2020

Historie hradu je téměř neznámá

Počátky hradu sahají až do 13. století, kdy měl hrad pravděpodobně roubenou podobu. Velmi brzy byl ovšem hrad zničen a dnes po něm můžeme vidět pouze několik zbytků obvodových zdí. Traduje se také, že na hradě svého času sídlila banda loupežníků.

Památka hradu a výhled za odměnu

Z vrcholu skal, na kterých je zřícenina hradu s ohraničenou vyhlídkovou plošinou, je krásný výhled do širokého okolí. Při příznivém počasí dohlédnete až ke Krkonoším. V dřívějších dobách to bylo velmi dobře strategicky zvolené místo.

Přístupnost

Ke zřícenině hradu Střmen se dostanete po modrém značení, které vede souběžně s Naučnou stezkou Teplickým skalním městem. Přístup k vrcholku skal, na kterých jsou zbytky hradu, je zajištěn zábradlím i opěrnými body. Samotná přístupová cesta vede po velmi příkrém schodišti v délce nekolika set metrů. Počítejte prosím s příkrým stoupáním, ale výhledy stojí za to. 

Tipy na ubytování

Poloha hradu

Hrad Střmen se nachází přibližně 1 km od vstupu do skalního města Teplických skal. Cestou od parkoviště půjdete okolo vyhlídky, která se nachází v místě zvaném Ozvěny Teplické skály, skal Smetana u klavíru či Sklad sýrů.

Občerstvení

Různorodné možnosti občerstvení jsou u vstupu do skalního města, hned u parkoviště.

Parkování

Veřejné placené parkování je možné ve Střmeském podhradí, přímo u vstupu do Teplických skal. 

Poloha na mapě

Typ na výlet

V případě, že byste si rádi ještě užili procházku v této krásné přírodě, pokračujte dále po modrém značení. Půjdete okolo útvarů Skalní brána, Řeznická sekera či Koňské hlavy až dojdete k rozcestí Horolezecká chata. Zde se nabízí krásný okruh po modrém značení, který vede okolo několika krásných skal a také vodopádů. Půjdete okolo 15 skalisek a dvou vodopádů – V Anenském údolí a U Chrámového náměstí. Celková trasa až zpět k parkovišti je 6 km. Náročnost je mírná.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.