Expozice lehkého opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš
Kořenov, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: liberecky-kraj.cz

Expozice lehkého opevnění se nachází v Kořenově, pod rozhlednou s krásným dívčím Štěpánka. Vydejte se do útrob objektu LO, vzor 37, který byl nejdokonalejším objektem lehkého opevnění své doby.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Kde se vzal název řopík?

Na území Kořenova se nalézá na padesát objektů lehkého opevnění, tak zvaných řopíků. Jejich jméno vzniklo jako zkratka Ředitelství opevňovacích prací. Úkolem linie pevností, vznikajících mezi roky 1936 – 1938, bylo bránit naše území před příchodem německé armády a hrozící vojenskou agresí. Tyto objekty se nacházejí v úseku vedoucím od Václavíkovy Studánky až po rozhlednu Štěpánka

Ošizené bunkry

Bunkr, ve kterém je umístěna expozice, je jedním z nich. Jeho interiér si zčásti nese podobu, kterou měl v září roku 1938 a k vidění je zde rozličné vojenské vybavení. Komentovaná prohlídka vás podrobněji seznámí s úlohou lehkého opevnění, historií jeho výstavby, vysvětlí vám rozdíly, které odlišují objekty LO vzor 37 od vzoru 36, dozvíte se mnohé o životě vojáků, kteří zde působili a řadu dalších zajímavostí. Mezi nimi například to, že nosnost bunkrů byla stanovena na 450 kg/cm3 speciálního betonu, ale až na jednu výjimku, která se tomuto parametru blížila, bunkry požadavek nesplňovaly a firma dostala tučnou pokutu. Bunkrem vás provede pan Dušek, který je správcem expozice.

Hřbitov prasečích ocásků

V okolí bunkru s expozicí uvidíte i další objekty opevnění, které ale postrádají vojenské vybavení. Kousek od něho, pod rozhlednou Štěpánka, si můžete prohlédnout tak zvaný Hřbitov prasečích ocásků. Jedná se o železné tyče, tvarem připomínající prasečí ocásek, které sloužily k obraně pěchoty. Měly stát ve dvojřadu, propleteny ostnatým drátem tak, aby ztížily přístup nepřítele k bunkrům. 

Kde se občerstvit a další zajímavosti

V Kořenově najdete Informační centrum a řadu možností občerstvení. Prohlédnout si můžete zdejší zajímavou osmibokou kapli, jejíž bílá omítka září do dáli, v ranči Pod Štěpánkou se svézt na koni nebo se projít po pláních, které se v zimě mění na oblíbená místa vyhledávaná lyžaři. 

Kudy k expozici lehkého opevnění a parkování

 • od informačního centra v Kořenově vás zavede 1,1 km dlouhá cesta. Možnost parkování u informačního centra. Trasa na mapě
 • od hotelu (býv. motorestu) v Příchovicích, která směřuje k rozhledně Štěpánka, vás zavede 1,7 km dlouhá trasa. Možnost parkování u hotelu. Délka cesty: 1,7 km Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vystoupejte na rozhlednu Štěpánka, kamennou novogotickou krásku Jizerských hor. Z jejího vyhlídkového ochozu se nabízí krásný kruhový výhled na Jizerské hory a Krkonoše a dohlédnout lze i do Polska. Na rozhledně najdete i drobné občerstvení, které vám po prohlídce opevnění a rozhledu po kraji jistě přijde vhod.

Základní údaje

Provozní doba

květen - září
sobota a neděle

Vstupné

Kč dospělí a děti - vstupné dobrovolné

Kontaktní údaje

Kořenov
+420 737 376 238

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Historické
 • Vojenství
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pevnosti
 • Pro dva
 • Turistika
 • Pro seniory
 • Bunkry
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Penzion Rudolf

Českolipsko - Jizerské hory Liberec

0/10
Cena od 320 Kč do 370 Kč

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více