Pravčická brána

Hřensko, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Pravčická brána v Českém Švýcarsku je výškou otvoru 16 m, rozpětím oblouku u dna 26,5 a šířkou mostu 8 m, označována za největší skalní most Evropy. Výlet sem patří k nezapomenutelným zážitkům, ačkoliv vstup na samotný oblouk dnes již není možný. Pěkné pohledy do kraje, ale i na samotný skalní most, umožňuje řada značených vyhlídek v areálu.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. prosince 2019

Zámeček Sokolí hnízdo

Nedílnou součástí Pravčické brány je známý výletní zámeček Sokolí hnízdo. Jeho historie sahá až do roku 1881, tak je tato překrásná budova stará. Dnes v zámečku naleznete restauraci s letní terasou s původní výzdobou dřevěných stěn a stropu. V prvním patře se můžete těšit na expozici Národního parku a fotografie Juliuse Puflera. Hned vedle zámečku je také informační centrum, kde získáte nejen potřebné turistické informace, ale také si zde můžete zakoupit pohledy, mapy a další upomínkové předměty.

Výhledy jako z pohádky

V areálu se můžete těšit na několik fascinujích vyhledů, jak na samotnou Pravčickou bránu a zámeček Sokolí hnízdo, tak i na okolí skalní formace jako např. Křídelní a Stříbrné stěny, Václavskou stěnu a panoramata Českosaského Švýcarska.

Nejznámější vyhlídka s výhledy na Pravčickou bránu, Pravčický kužel a celé okolí
 

První vyhlídka

Naleznete ji u paty Pravčické brány. Přístup je z pravé strany paty Pravčicé brány. Samotná přístupová cesta je zabezpečena zábradlím

Tipy na ubytování

Druhá a třetí vyhlídka

Za těmito vyhlidkami musíte zdolat výstup po prudkých schodech. Tento menší výstup se Vám odmění dvěma nezapomenutelnými výhledy a dechberoucí atmosférou. Z těchto vyhlídek budete mít výhled na Pravčickou bránu, okolní skalní masivy a Pravčický důl, známé to místo především z fotografií. Přístup k těmto vyhlídkám je po schodech zabezepečených zábradlím. Počítejte, že v hlavní turistické sezóně, může být zde trošku těsno. 

Chcete-li si užít atmosféry tohoto místa, pak zkuste vyrazit na Pravčickou bránu mimo hlavní měsíce (červenec - srpen). 

Trasy na Pravčickou bránu

Kratší, ale náročnější cesta k bráně z Hřenska
Vystoupat k Pravčické bráně můžete buď kratší strmější cestou, nebo zvolit delší s pozvolnějším stoupáním. Kratší cesta začíná v Hřensku. Pokud jedete vozem, odstavte jej zde na některém z vyhrazených parkovišť, ideálně za restaurací Klepáč. Z Hřenska vede cesta nejprve asi 1,5 km po místní asfaltové silnici směrem na Mezní louku a k rozcestí „Tři prameny“, kde odbočuje vlevo na lesní cestu, kterou pak pokračuje 2,5 km až ke skalní bráně. 

Gabrielina stezka stoupá mírněji
⚠ tato cesta z důvodu nedávných požárů je do odvolání uzavřena⚠

Druhá cesta vede z Mezní louky. Daní za mírnější stoupání je její délka - 6,5 km. Vůz odstavte po pravé straně na velkém parkoviště, kde je téměř vždy volné místo. Přejděte silnici k hospůdce U Fořta. Zde se můžete občerstvit a poté se vydat po červené TZ Gabrielinou stezkou k cíli. 

Občerstvení

V areálu Pravčické brány se můžete občerstvit v restauraci zámečku Sokolí hnízdo. V období Velikonoce - říjen se zde i vaří. Přímo pod obloukem brány je navíc i kiosek s rychlým občerstvením. Kiosek je otevřen pouze v letní sezóně. Další možností je restaurace U Fořta na Mezní Louce (6,5 km po Gabriliině stezce).

Parkování

Odstavná parkoviště naleznete ve Hřensku u restaurace Klepáč a na Mezní Louce. 

Možnosti ubytování v okolí Pravčické brány

V okolí Pravčické brány můžeme doporučit Resort U Fořta, Penzion Soutěsky, Ubytování U Křiváků, Apartmány Petra, Garden hotel Mezná, Chalupa U Šímů, Penzion 51, Penzion Pastis a další ubytování ve Hřensku a okolí

Poloha na mapě

TIP NA VÝLET
Nenechte si ujít největší atrakci NP České Švýcarsko - Hřenské soutěsky. Cesta vede skalnatým terénem podél řeky až k místu, odkud k soutěskám pokračuje na pramicích. Při cestě z Mezní louky jděte po modré ke Strži a dále sestupem po žluté k Divoké soutěsce. Z Hřenska cesta vede proti proudu řeky Kamenice asi 2 km k Tiché soutěsce. 

Základní údaje

Provozní doba

říjen
10:00- 18:00

listopad - březen
10:00 - 16:00 (pátek - neděle)

Vstupné

25 Kč studenti a senioři
25 Kč děti 6 - 14 let

Kontaktní údaje

Hřensko 82
Hřensko 40717
info@pbrana.cz
www.pbrana.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Prohlídky
 • Vyhlídky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • Romantická místa
 • Výlety
 • se psem
 • Hory a pohoří
 • Turistika
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.