Obří hrad – keltské hradiště

Nicov, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Jan Kameníček CC BY-SA 3.0

Víte, že na Šumavě si můžete prohlédnout nejvýše položené keltské hradiště? Jmenuje se Obří hrad a objevíte ho nad osadou Popelná, jihovýchodně od Kašperských hor a severozápadně od Zadova.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. dubna 2024

Oppidum vzniklo v 6. století

Hradiště Obří hrad bývalo 1010 m n.m. nad údolím říčky Losenice. Skalnatá ostrožna je severním ukončením hřbetu hory Valy. Obří hrad je nejvýše položeným pravěkým hradištěm v Čechách. Byl založen zřejmě již v 6. století př.n.l., v průběhu starší doby železné (halštatské a laténské kultury). Nejsou evidované žádné nálezy a pravděpodobným důvodem k vybudování bylo zřejmě vymezení okrsku pro některého z bohů a pro obřady.

Půjdete naučnou stezkou Keltové na Šumavě

V místě oppida uvidíte zachovalé dva pásy kamenných valů. Jde o magické, kultovní místo, odkud je krásný výhled zvláště do údolí říčky Losenice. Od parkoviště na samotě Popelná vede až k hradišti žlutá naučná stezka Keltové na Šumavě. Na středně náročné trase, dlouhé 1 km, se seznámíte s historií Keltů v oblasti.

Občerstvení

V Popelné je Chata Na Losenici s restaurací.

Kde zaparkovat

Na samotě Popelná je parkoviště, odtud půjdete k hradišti naučnou stezkou.

Trasa jak k Obřímu hradišti

  • Z odstavného parkoviště v Popelné - délka trasy 1,2 km - trasa na mapě
  • Ze Zadova půjdete od parkoviště u lanového centra po naučné stezce Churáňov a následně po červené a žluté trase až k hradišti - délka trasy 5,9 km. Trasa na mapě
  • Z Kašperských hor je trasa k oppidu po červené a z Popelné po žluté dlouhá skoro 9 km. Trasa na mapě
  • Z Horské Kvildy se od zastávky autobus U Vydřího mostu vydejte po modré, dále od rozcestníku Zlatá Studna po červené do Popelné. Pak po žluté. Celkem ujdete 10,5 km. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí
Vydejte se např. do lanového centra Zadov nebo na zajímavou Rozhlednu Na skokanském můstku. V zimě si zalyžujete ve skiareálu, nebo využijete i běžecký stadion na Churáňově. Nabízí se též návštěva Šumavských rašelinišť.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.