Vrch Šibeník
Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Mohyla ze železné konstrukce vysoká 17 metrů stojí na návrší Šibeník v Trutnově, v nadmořské výšce 509 m. Stojí na vrchu zvaném také Gablenz. Až do roku 1787 se zde stavěly šibenice pro odsouzené, odtud také název Šibeník. Mohyla byla postavena již v roce 1868.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Trutnov jako na dlani  

Prusko – rakouské bitvy se odehrávaly i v okolí Trutnova a památný den 27. června 1866 se zde konala bitva, ve které zvítězil generál Gablenz. Na jeho počest se Šibeník nazývá  Gablenz a byl tady odhalen vysoký pomník ve tvaru obelisku, o několik let později bylo okolo pomníku postaveno ozdobné železné ohrazení. V základech památníku se nachází přístupná krypta s ostatky generála Gablenze, přivezenými sem v roce 1905 ze švýcarského Curychu, kde zemřel v polovině 70. let 19. století. Vystoupáte-li po úzkém schodišti 62 schodů, spatříte nejen bývalá trutnovská bojiště, ale i celý Trutnov a nedaleké Krkonoše. 

Kudy na rozhlednu?

Z jihozápadního cípu náměstí poblíž historické pískovcové desky s vyznačeným datem bitvy vede trasa nejkratší cestou z historického centra do  městského parku. Dále se vydáte značenou cestou lesoparkem a zhruba po 1,5 km dojdete až na severozápadní výběžek kopce Šibeníku, na němž stojí litinový památník generála Gablenze.

Občerstvení

Přímo u rozhledny je stánek s občerstvením

Vstupné

Na rozhlednu je vstup zdarma.

Parkování

K rozhledně se dostanete pěšky z Krakonošova náměstí v Trutnově, kde můžete zaparkovat své auto. Další možností je zaparkovat na parkovišti v ulici Úpická u Evengelického kostela.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Doporučujeme vám projít si naučnou stezku "Den bitvy u Trutnova - rakouské vítězství 27. června 1866". Trasa, vedoucí z Krakonošova náměstí přes vrch Šibeník ke kapli sv. Jana Křtitele a zpět na Krakonošovo náměstí, je dlouhá zhruba 4 km a projdete ji asi za dvě hodiny. Naučná stezka má osm zastavení a celkem 12 tabulí s texty, fotografiemi a obrazy. Je značena směrovými šipkami s vojenskou symbolikou, což jsou zkřížené šavle s letopočtem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Trutnov

Štítky

  • Poznávací
  • Příroda
  • Cestování se psem
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Romantická místa
  • Pro vozíčkáře
  • Zahrady a parky
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Vyberte si ubytování

Hotýlek Diana

Krkonoše a Podkrkonoší Špindlerův Mlýn

8/10
Cena od 570 Kč do 760 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více