Soutěsky ve Hřensku - romantická plavba na lodičkách Edmundovou a Divokou soutěskou

Hřensko, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Největší atrakcí Národního parku České Švýcarsko jsou Soutěsky Hřensko. Cesta k Edmundově, známé spíše jako Tiché, a k Divoké soutěsce vede podél skal a přivede vás k místu, kde pro další zážitky musíte nasednout do pramice. Odtud vyplouváte po hladině říčky a plavbu doprovází poutavé a často vtipné vyprávění převozníka.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Historie soutěsek ve Hřensku

Po dlouhá staletí byla tato část řeky nesplavná, řeka byla divoká a tvořila obtížnou překážku pro obyvatele obcí Mezná a Vysoká Lípa při cestách na bohoslužby do Růžové. Řeka byla pro místní zdrojem obživy, kde se plavilo dříví, ale také pro svoji hojnost pstruhů potočních a lososů. Některé části Soutěsky jsou suchou nohou nepřístupné, řeku obkloupují skály dosahují ohromující výšky 150 metrů od hladiny řeky. S rozvojem cestovního ruchu nechal kníže Edmund Clary-Aldringen zbudovat za velmi nákladných úprav, dnes již velmi známé Soutěsky řeky Kamenice. Vybudovali se zde jezy, splavy, odpočívadla a turistická stezka, která lemuje celé Soutěsky s tunely a částmi, které nejsou suchou nohou schůdné plavbou na pramicích. Na stavbě se podílelo až 200 italských dělníků. Dne 4. května 1890 byla slavnostně otevřena Tichá neboli Edmundova soutěska a restaurace v soutěskách. Provoz obstarávalo pět lodiček, převozníci v námořnických stejnokrojích poháněli a kormidlovali plavidla bidlem, což zůstalo dodnes. Divoká soutěska se svého otevření a prvníplavby dočkala o osm let později v r. 1898.

Na co se můžete těšit

Samotná cesta k soutěskám je velmi poutavá, projdete se podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Soutěsky jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Je možné se plavit jak po proudu, tak i proti proudu. Délka Edmundovy (Tiché) Soutěsky měří 960 metrů a Divoká Soutěska 450 metrů. Jízda trvá v Tiché soutěsce 20 minut a v Divoké 15 minut. Cestou Vám bude převozník vyprávět o historii Soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše Vám okolní skalní útvary. Mezi Soutěskami je pro pohodlí turistů připraveno občerstvení, kde si můžete i opéct něco masitého na ohni. 

Nezapomeňte, že Soutěsky jsou chladným místem i v letních měsících, proto určitě nezapomeňte s sebou teplé oblečení.

Jak se dostat k soutěskám ve Hřensku

Jízda na pramicích se nachází v obci Hřensko. K soutěskám se můžete dostat ze 4 bodů:

1. Ze Hřenska proti proudu řeky Kamenice. Po 2 km se dostanete k Tiché Soutěsce
2. Z Mezní Louky po modré dojdete ke Strži a následně prudkým sestupem po žluté trase dojdete k Divoké Soutěsce.
3. Z Mezné po Zelené prudkým sestupem dojdete na Mezní můstek a následně po žluté k Edmundově Soutěsce.
4. Z Růžové – Hájenky po zelené turistické trase na Mezní můstek a následně po žluté k Edmundově Soutěsce.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Přímo v Soutěskách mezi Tichou a Divokou soutěskou je stánek s občerstvení. Další možnosti jsou ve Hřensku nebo na Mezní Louce či Mezné. 

Ceník jízdného v soutěskách:

Edmundova (Tichá) soutěska 
Dospělí 120,- Kč, děti a důchodci 40,- Kč, pes s náhubkem 40, - Kč, invalidé ZTP 40, - Kč

Divoká soutěska
Dospělí 80,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč, pes zdarma (pouze s náhubkem), invalidé ZTP 30, - Kč
Upozornění: kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují.

Provozní doba Soutěsek Hřensko

Edmundova (Tichá) soutěska
v období 02.04. - 07.11. 2021 : 9:00 - 18:00 - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezná v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00 od 05.10. do 01.11. jsou odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr hřensko 17:00 a směr mezná 16:30.

Divoká soutěska
v období 02.04. - 07.11. 2021 : 9:00 - 17:00 - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezní Louka v 16:30, z Mezní Louky směr Hřensko v 17:00 od 05.10. do 01.11. jsou pak odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr hřensko 16:00 a směr Mezní Louka 15:30

Kde zaparkovat

 • Hřensko - cetrální parkoviště: automobil 150,- Kč / den, motocykl 50 Kč / den
 • Mezní Loukacentrální parkoviště: automobil 150,- Kč / den, motocykl 50 Kč / den
 • Mezná – doporučujeme zaparkovat na Mezní Louce
 • Růžová – pouze někde v obci

Poloha na mapě

Tip na celodenní výlet  

Po naučené stece Hřenskem aneb na Pravčickou a soutěsky ve Hřensku
Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty Českého Švýcarska Pravčickou bránu i Soutěsky řeky Kamenice, doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách. Na konci Hřenska je k dispozici velké parkoviště. Celý okruh je lepší zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko. Celková délka je cca 16 km, na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu, poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako pěkné svézení na pramicích za vyprávění  převozníka.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hřensko
775 862 532
412 554 021
info@hrensko.cz
hrensko.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Výletní lodě
 • TOP
 • amazing places
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • se psem
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • romantické cestování
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.