Adršpašské skály - dechberoucí skalní město

Adršpach, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

V Adršpachu na Broumovsku můžete navštívit Skalní město. Pískovcové skalní bludiště fascinuje turisty a horolezce už od 18. století a řadí se mezi největší v Evropě. Adršpašské skály dominují krajině už zdaleka.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. dubna 2021

Největší skalní bludiště Evropy

Na 3,5 km dlouhý prohlídkový okruh skalami se vydáte po turistických cestičkách, mostcích, lávkách a schodištích. Projdete i uměle vytvořenou gotickou brankou. Celou cestu skalním bludištěm se budete pohybovat po zelené turistické značce. Většinou jsou všude i horolezci.

Starosta, Starostová nebo Milenci

Budou vás fascinovat postavy, které ve ztvárnění skal bez problémů poznáte. Většina pískovcových útvarů ve skalním městečku stojí samostatně. Nejoblíbenější jsou Starosta a Starostová, Milenci, Džbán a Homole cukru nebo Krakonoš. Užasnete například i na Sloním náměstí plném chobotů. Děti pobaví protahování soutěskou Myší díra, úzkou pouhých 50 cm.

Zamilujete si pískovcové jezero

Snad nejvíce každého turistu v Adršpachu uchvátí Křišťálová pískovna. Azurová modř hladiny vody a romantické vzezření celé scenérie kolem je jedním z nejoblíbenějších zastavení ve skalách. Budete obdivovat zalesněné skalnaté útesy nad jezerem. Neodoláte posezení na břehu s pohledem na kouzelnou krajinu. Můžete se vydat i po stezce kolem jezírka. Je dlouhá 1,5 km. Jedinečné jezero s ostrůvkem uprostřed vzniklo zatopením pískovcového lomu. V jezírkách je zákaz koupání.

Tipy na ubytování

Romantická plavba

Při cestě Skalním městem vás čeká však ještě jedno jezírko. Vyšplháte se k němu za velkým Skalním vodopádem po skalnatých schodech. Překvapí vás přístaviště lodiček. Můžete se pramicí kormidlovanou lodivodem vydat na krátkou plavbu a pozorovat okolní přírodu. Pak můžete pokračovat k vyhlídce na Milence.

S dětským kočárkem a na vozíčku

Část trasy je vhodná pro vozíčkáře a rodiny s dětským kočárem

Občerstvení

U skal objevíte četné občerstvovací stánky nebo například Restauraci Lesní zátiší. Kolem jednoho kilometru od parkovišť směrem na Trutnov můžete u hlavní silnice zavítat do stylového hostince U Tošováka. Nasajete atmosféru kultovního místa setkávání horolezců. U hlavního parkoviště a přístupu je také stánek s občerstvením.

Rezervace nutná

Prohlídka skal a parkování je od roku 2021 jedinou možností jak se dostat do skal. Rezervujte si vstup a parkování online

Kde zaparkovat a přístupnost

Několik desítek metrů od vstupu do skal jsou placená parkoviště. Z parkoviště dojdete za pár minut k bráně.

Vlakem do skal

Několik desítek metrů od vstupu je vlaková stanice a autobusová zastávka.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Na zámku je muzeum
Na adršpašském zámku můžete zavítat do ojedinělého Horolezeckého muzea. Přiblíží vám historii lezení v regionu i horolezectví vysokohorské. K vidění je také vývoj jistících technik, pomůcek, sedáků a bot.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.