Zámek Zákupy
Zákupy, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Zákupský zámek nacházející se mezi Českou Lípou a Mimoní je oblíbeným výletním cílem krásného Máchova kraje. Navštivte místo, kde pojal v červenci roku 1900 následník trůnu František Ferdinand d´Este za svou choť hraběnku Žofii Chotkovou.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Nahlédněte do soukromí císařského páru

Původní velkolepost zámku kdysi podtrhovala překrásná terasová zahrada, voliéra, rybník, bažantnice, závodiště pro koně a mnohé další. To vše vzal z velké míry čas, ale po rozsáhlých úpravách a péči, která mu byla věnována mezi lety 1850 – 1853 se stal opět překrásným místem. Malý okruh vás zavede např. do ložnice císařského páru – rakouského císaře a českého krále Ferdinanda Dobrotivého a císařovny Marie Anny, do apartmá císaře, pokoje nejvyššího hofmistra, jídelny či zámecké kaple sv. Františka z Assisi, ve které byl oddán následník trůnu František Ferdinand a krásná hraběnka Žofie. Tato prohlídka trvá přibližně 50 minut. Velký okruh zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a navíc pokoje hostů v severním křídle. Bez průvodce jsou dvě prohlídkové trasy určené dětem. 

 

Děti zámkem provede princezna

Druhý okruh je kratší a je určený dětem. Je příznačně nazvaný Prohlídka s princeznou a zábavnou formou malé návštěvníky provádí zámkem tak, aby pro ně návštěva zámku nebyla jen nudnou záležitostí. O tyto prohlídky bývá velký zájem a tak je lepší si předem rezervovat vstupenku na telefonu.

Klid zámecké zahrady a parku 

Při návštěvě zámku zajděte do terasovité barokní zahrady, kde si můžete představovat, jaké to bývalo kdysi, když její součástí byly umělé jeskyně, skleníky, altán, fontány, sochy, ozdobné vázy a mnohé další. Působivý je rovněž zdejší rozsáhlý anglický park, jehož cesty měří téměř 3 kilometry. Na zámku často probíhají různé akce, výstavy či koncerty a také si tu snoubenci mohou říci své „ano“, ať jako následník trůnu a hraběnka Chotková ve zdejší zámecké kapli, nebo v zámeckém parku. 

Občerstvení

Nabídku občerstvení stylové restaurace V Podzámčí, která má otevřeno od úterý do neděle, mohou využít nejen hosté zdejšího stejnojmenného penzionu, tak i návštěvníci zámku. K dispozici je i venkovní zahrádka. 

Kudy do Zákup? 

Od Mladé Boleslavi směr Česká Lípa. Hned po přejetí mostu přes Ploučnici odbočíte vpravo na Zákupy.

Parkování

Zámek se rozkládá v centru města, auto můžete odstavit na náměstí nebo na nehlídaném parkovišti pod zámkem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Při zpáteční cestě se zastavte v České Lípě a navštivte vodní hrad Lipý. Automobil zaparkujte na velkém přilehlém parkovišti. Spolu s hradem si prohlédněte také renesanční Červený zámeček. Pěknou procházkou pak dojděte do centra města na náměstí s kašnou a morovým sloupem. Zajít můžete také do Vlastivědného muzea a galerie a energii vám doplní sladká tečka v cukrárně a kavárně Union, který svým secesním vzhledem exteriéru i interiérů patří k zajímavostem města.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Borská 1
Zákupy
+420 487 857 278
zakupy@npu.cz
http://www.zamek-zakupy.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Zámky
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč