Vodní hrad Lipý

Česká Lípa, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Vodní hrad Lipý se nachází v České Lípě. Protože v jeho těsné blízkosti se nachází Centrum textilního tisku, můžete při jednom výletu absolvovat hned dva zajímavé zážitky zároveň.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Generál Laudon jede skrz vesnicí..

Původní hrad, kde sídlili Berkové z Dubé, byl v 16. století přebudován na renesanční zámek. Za jeho mohutnými zdmi kdysi u jednoho stolu poobědval císař Josef II. s generálem Laudonem, jehož jméno mnozí jistě znalí z lidové písně. Tak jako mnoho podobných objektů i tento potkal neradostný osud, když byl opuštěn, zchátral a nakonec byl v roce 1957 stržen. Z dříve výstavního sídla se do dnešních dnů dochovala mohutná hradba, věž, pozůstatek hlavní zámecké budovy v podobě gotických sklepů a část zdiva. 

Dojmy z věže

Prohlídkový okruh vám představí nádvoří s pozůstatky hradní architektury, zavítáte do sklepení, kde se seznámíte s některými z archeologických nálezů a nejvíce dojmů si patrně odnesete z branské věže, kde se nachází expozice, která je připomínkou života na zdejším hradě na přelomu 19. a 20. století. Prohlídka probíhá s odborným výkladem průvodce. 

Jeviště pod širým nebem

Kromě poznání historie hradu zde můžete navštívit některou z kulturních akcí. Konávají se na nádvoří a jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Jen pár kroků vás pak dělí od Centra textilního tisku, kde můžete vidět řadu zajímavých exponátů, např. zrestaurované vzorníky, tiskařské formy a textilní výrobky a navíc si tu můžete zakoupit třeba trička a další textilní výrobky a sami si je potisknout motivem, který si vyberete.  
Příjemné posezení vám v České Lípě nabídne např. Klášterní restaurace, ležící na rozcestí ul. Paní Zdislavy a Loretánské na nám. Osvobození. 

Tipy na ubytování

Kudy k hradu

Po silnici č. 9 do České Lípy, sjezd za mostem přes řeku Ploučnici.

Parkování

Parkoviště se rozkládá přímo u objektu hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z České Lípy se můžete vydat do města skla – Nového Boru. Ve zdejším Sklářském muzeu, které leží na zdejším náměstí, uvidíte zajímavou stálou expozici a probíhá tu i celá řada různých dalších akcí a výstav, např. Sklářské slavnosti. Z náměstí v Novém Boru můžete zamířit po červené TZ do Sloupu, kde za prohlídku rozhodně stojí Skalní hrad. Od něho můžete jít dále po modré TZ, která obchází hradní skálu a míří do Cikánského dolu a odtud k malé Cikánské jeskyni. Po její prohlídce se navrátíte k můstku a půjdete dolem po žluté značce k Velké cikánské jeskyni. Občerstvení vám nabídne restaurace U Sedmi trpaslíků. Poté se dáte po silnici směrem na Zákupy k Lesnímu divadlu. Projdete jím na červenou TZ, která vás zavede zpátky ke Skalnímu hradu, a přejdete na modrou značku. Po ní dojdete pod kostel,  dáte se k zámku, kde se nachází Domov důchodců, a po kousku chůze se ocitnete na autobusové zastávce, odkud pojedete zpátky do Nového Boru. A víte, že se nedaleko nachází Máchovo jezero?
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Česká Lípa
+420 732 324 700
+420 732 234 711
info@lipy.cz
www.lipy.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Hrady
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.