Rozhledna Na stráži
Sloup v Čechách, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Rozhledna Na Stráži se nachází jen necelý kilometr od Sloupu v Čechách. Stojí na vysokém skalním masivu strmě spadajícím do údolí Dobranovského potoka a nabízí pěkné a zajímavé výhledy.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Rozhledna s báječným výhledem na skalní hrad Sloup

Železná rozhledna stojící ve výšce 354 m n. m. je vysoká 33 metrů a k vyhlídkové plošině ve výšce 26 metrů vede 150 schodů. Z rozhledny je pěkný výhled na malebné sloupské údolí, skalní hrad Sloup a kopce Lužických hor. Odkrývá pěkný pohled na horu Klíč, ale dohlédnout lze i na vzdálenější Luž, Hvozd či Jezevčí vrch. 

Rozhledna je součástí Sloupského vyhlídkového okruhu

K rozhledně je několik možností přístupu. Přímo k ní lze dojet autem, ale velmi pěkná je pěší cesta, která je součástí Sloupského vyhlídkového okruhu. Je dlouhý asi 4 km dlouhý a představí vám nejkrásnější skalní vyhlídky a romantická zákoutí. Okruh je značen od koupaliště a hradu ve Sloupu. Zavede vás k zčásti zrekonstruovanému lesnímu divadlu s neopakovatelnou atmosférou, kde se konají různé kulturní pořady. Po zelené vás přivede ke zmiňované rozhledně Na Stráži a pak pokračuje k rozcestí U křížku. Odtud dojdete na Dolní Hraběcí cestu. Je osazena lavičkami, kde můžete v klidu posedět a po odpočinku poznáte vyhlídky Hraběnčinu, Emanuela Maxu, Hradní a Maxmiliánovu. Po sejití z Dolní Hraběcí cesty odbočte do Sloupského skalního města, kde najdete další tři pěkné vyhlídky. Další možností, jak se dostat k rozhledně Na Stráži, je trasa po lesní cestě, na kterou odbočíte ze silnice vedoucí do Svojkova, jen kousek za hospůdkou U sedmi trpaslíků.  

Kde se občerstvit

U vstupu do rozhledny lze zakoupit občerstvení typu alko a nealko nápoje, nanuky, drobné pamlsky a suvenýry. U rozhledny se plánuje otevřít restaruace. Bude pravděpodobně zprovozněna v roce 2021. Další možnosti občerstvení jsou u hradu Sloup, kde se nachází restaurace Chata pod hradem a u parkoviště je stánek s občerstvením.

Parkování

Zaparkovat doporučujeme na veřejném parkovišti Pod Stráží a následně se vydat pěšky po červené trase až k rozhledně. Délka trasy jedním směrem je 500 metrů. Cestou se zastavte v lesním divadle, kde se malé děti rozhodně vyřádí. Můžete si zde prolézt skalními tunely.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na výlet se můžete vydat i do dalších míst v okolí rozhledny. Zamiřte třeba krátkou stezkou k pískovcovému tvaru jménem Medvěd, který se nachází na severovýchodním okraji ostrohu. V obci Sloup určitě stojí za pozornost a návštěvu romantický skalní hrad, který jste mohli vidět ve filmové pohádce S čerty nejsou žerty.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sloup v Čechách
+420 777 026 566
nastrazi-sloup@seznam.cz
http://rozhledna-nastrazi.cz/

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Úžasná místa
 • Rozhledny
 • Pro dva
 • Vyhlídky
 • Pro seniory
 • Romantická místa
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Apartmány Doma

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

0/10
Cena od 362 Kč do 400 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více