Skalní hrad Sloup

Sloup v Čechách, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Romantický skalní hrad Sloup stojí na osamoceném skalním suku nad malebnou obcí Sloup v Čechách. Býval nejen středověkým sídlem, ale později dlouhé roky také barokní poustevnou.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

Skalní hrad Sloup překypuje pozoruhodnou energií

Na pískovcové skále 100 m dlouhé a 60 m široké uvidíte množství zajímavých prostor, které do ní byly vytesány a přistavěny a jež propojuje důmyslný systém chodeb. Návštěva ve vás zanechá hluboký dojem navzdory tomu, že zde nenajdete žádné sbírkové předměty. Místo je totiž nedefinovatelným způsobem opravdu výjimečné a obecně je známo, že vyzařuje zvláštní a pozitivní energii.

Sýpka i vězení?

Skalní stěny jsou tvarovány do stupňovitých teras, které umožňují nádherné vyhlídky do kraje. Do prostředí pěkně zapadají jižní terasy s vinicí a dešťový rybníček. Stěny hradní zbrojnice zdobí u oken hrubé reliéfy, pozoruhodná je zásobárna obilí - s trochou fantazie ve tvaru džbánu, která sloužívala i jako hladomorna a kde jsou rytiny a reliéfy, které pravděpodobně vytvořili vězni. Mezi zdejšími zajímavostmi najdete umělé jeskyně, tzv. grotty, kukátkové divadlo či dvouramenné Rytířské schodiště. Pozoruhodný jednolodní skalní kostel je místem konání vyhlášených a oblíbených letních sobotních koncertů při svíčkách. Kapacita kostela je omezená, a pokud si chcete dopřát tento nezapomenutelný zážitek, je lepší si místo rezervovat předem.

Pekelná zajímavost

Pokud by vám schody vedoucí z vršku do nitra skály byly povědomé, nejedná se o náhodu. Toto místo jste mohli vidět v populární pohádce „S čerty nejsou žerty“ a právě tudy sestupoval hrdina Petr Máchal s kamarádem Jankem do pekla.

Tipy na ubytování

Prohlídky

Na prohlídku Hradu Sloup se můžete vydat s průvodcem i sami. Komentovaná prohlídka trvá asi 45 minut až hodinu. Pokud využijete možnost projít si hrad sami a nenechat se omezovat časem, lze si zapůjčit informační letáček s plánem hradu. 

Přístupnost

Na hrad vede úzké schodiště.

Občersvení

Pod hradem je možné posedět v nedaleké restauraci "Chata Pod Hradem" nebo u odstavného parkoviště v kiosku.

Parkování

Pod hradem je veřejné placené parkoviště. Od parkoviště k hradu je to přibližně 100m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze Sloupu je to jen skok do města skla, Nového Boru, kde se nachází Sklářské muzeum. Je otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin a najdete ho na náměstí Míru. Můžete zde zakoupit repliky historického skla, skleněnou bižuterii, upomínkové předměty a mnohé další. Z Nového Boru je to pak jen kousek na nedalekou horu Klíč. Její holý skalnatý vrchol nabízí kruhový výhled, který je právem považován za jeden z nejhezčích v Lužických horách.  Mezi další zajímavé možnost v blízkosti hradu Sloup jsou rozhledna Na stráži a věhlasný Modlivý důl ve Svojkově.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.