Skalní hrad Sloup
Sloup v Čechách, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Romantický skalní hrad Sloup stojí na osamoceném skalním suku nad malebnou obcí Sloup v Čechách. Býval nejen středověkým sídlem, ale později dlouhé roky také barokní poustevnou.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

Skalní hrad překypuje pozoruhodnou energií

Na pískovcové skále 100 m dlouhé a 60 m široké uvidíte množství zajímavých prostor, které do ní byly vytesány a přistavěny a jež propojuje důmyslný systém chodeb. Návštěva ve vás zanechá hluboký dojem navzdory tomu, že zde nenajdete žádné sbírkové předměty. Místo je totiž nedefinovatelným způsobem opravdu výjimečné a obecně je známo, že vyzařuje zvláštní a pozitivní energii.

Sýpka i vězení?

Skalní stěny jsou tvarovány do stupňovitých teras, které umožňují nádherné vyhlídky do kraje. Do prostředí pěkně zapadají jižní terasy s vinicí a dešťový rybníček. Stěny hradní zbrojnice zdobí u oken hrubé reliéfy, pozoruhodná je zásobárna obilí - s trochou fantazie ve tvaru džbánu, která sloužívala i jako hladomorna a kde jsou rytiny a reliéfy, které pravděpodobně vytvořili vězni. Mezi zdejšími zajímavostmi najdete umělé jeskyně, tzv. grotty, kukátkové divadlo či dvouramenné Rytířské schodiště. Pozoruhodný jednolodní skalní kostel je místem konání vyhlášených a oblíbených letních sobotních koncertů při svíčkách. Kapacita kostela je omezená, a pokud si chcete dopřát tento nezapomenutelný zážitek, je lepší si místo rezervovat předem.

Pekelná zajímavost

Pokud by vám schody vedoucí z vršku do nitra skály byly povědomé, nejedná se o náhodu. Toto místo jste mohli vidět v populární pohádce „S čerty nejsou žerty“ a právě tudy sestupoval hrdina Petr Máchal s kamarádem Jankem do pekla.

Prohlídky

Na prohlídku se můžete vydat s průvodcem i sami. Komentovaná prohlídka trvá asi 45 minut až hodinu. Pokud využijete možnost projít si hrad sami a nenechat se omezovat časem, lze si zapůjčit informační letáček s plánem hradu. 

Přístupnost

Na hrad vede úzké schodiště.

Občersvení

Pod hradem je možné posedět v nedaleké restauraci "Chata Pod Hradem" nebo u odstavného parkoviště v kiosku.

Parkování

Pod hradem je veřejné placené parkoviště. Od parkoviště k hradu je to přibližně 100m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze Sloupu je to jen skok do města skla, Nového Boru, kde se nachází Sklářské muzeum. Je otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin a najdete ho na náměstí Míru. Můžete zde zakoupit repliky historického skla, skleněnou bižuterii, upomínkové předměty a mnohé další. Z Nového Boru je to pak jen kousek na nedalekou horu Klíč. Její holý skalnatý vrchol nabízí kruhový výhled, který je právem považován za jeden z nejhezčích v Lužických horách.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Ke Hradu 125
Sloup v Čechách
+420 702 096 337
info@hradsloup.cz
http://hradsloup.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Historické
 • Vyhlídky
 • Hrady
 • Romantické cestování
 • Pro rodiny s dětmi
 • Bludiště a labyrinty
 • Amazing places
 • Zříceniny
 • Pro dva
 • Romantická místa
 • Pro seniory
 • Skalní hrady
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč