Zámek Sychrov

Sychrov, Ještědský hřbet, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
2/10

Jeden z nejkrásnějších českých zámků,  který si oblíbili i filmaři k natáčení pohádek, se nachází  v Severočeském kraji nedaleko Turnova a nazývá  se Sychrov.   Najdete jej  ve stejnojmenné  obci, téměř uprostřed Českého ráje.  Jako jeden z mála obdobných  historických objektů  je Sychrov přístupný veřejnosti po celý rok.  Ten, kdo zavítá do Turnova nebo se ocitne při svých toulkách poblíž údolí říčky Mohelky, nenechá si ujít příležitost k prohlídce zámku Sychrov, někdejší rezidence  rodu Rohanů.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Rohanové vtiskli zámku jeho dnešní podobu

Původně zde stávala gotická tvrz, která však byla v době třicetileté války zničena. Koncem 17. století  na tomto místě postavili majitelé obce Sychrov - Lamottové z Frintropu barokní zámek. Od roku 1820 se zde usídlila francouzská knížecí rodina Rohanů, která zámek koupila a postupem let jej nechala přestavět ve stylu pozdního klasicismu. Poslední rozsáhlé úpravy budov i interiérů provedl v 19. století ve francouzském  novogotickém stylu kníže Kamil Filip Josef Idesbald Rohan. V této době byl také zámecký park nádherně upraven. Alainu Rohanovi patřil zámek až do jeho poválečné konfiskace, která byla provedena kvůli jeho německému  občanství (přijal ho před 2. svět. válkou). Zámek Sychrov byl zpřístupněn veřejnosti a v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

V zámku jsou úžasné umělecké sbírky 

Zámek si můžete prohlédnout ve třech návštěvnických okruzích,  kromě interiérů stojí zato projít si také přilehlý park. V samotném zámku vás překvapí nejen  původní vybavení, které vám utvoří představu, jak v 19.  století  žila bohatá venkovská šlechta, ale zejména unikátní obrazová galerie. Jedná se totiž o  největší sbírku francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Jsou zde nejen vzácné obrazy příslušníků rodu Rohanů, ale i  spřízněných rodů a členů francouzské královské dynastie Bourbonů. Dále v zámku můžete obdivovat vzácné sochy od významných sochařů a mimo jiné skvosty je zde také sbírka leptaného a malovaného českého skla 18. a 19. století. V roce 1998 měl Sychrov po zámku Konopiště druhý největší sbírkový fond uměleckých předmětů v celé České republice. 

Procházka v zámeckých zahradách

Zámecká zahrada je upravena ve stylu Anglického parku  a řadí se mezi naše nejkrásnější zámecké parky. Dominantou je zdejší oranžérie, kde se kdysi konaly různé společenské události. Vy se dnes po její prohlídce můžete třeba projít dubovou a lipovou alejí, okolo několika jezírek a dřevěných altánků. Jsou zde vzácné druhy dřevin i rostlin. V parku se nachází také zřícenina Arthurův hrad, odkud je nádherný výhled na mohelské údolí. Není se co divit, že toto romantické místo vyhledávala řada českých osobností ke svému odpočinku. Na Sychrov i do této oblasti Českého ráje často jezdili například hudební skladatelé Antonín Dvořák nebo Josef Suk. Zavítaly sem však i další osobnosti slavných jmen jako např. francouzský král Karel X., František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie a arcivévoda Carl Ludwig.

Tipy na ubytování

Kudy k zámku Sychrov?

Zámek Sychrov se nachází v obci Sychrov nedaleko Turnova (9 km) v Severočeském kraji, v okrese Liberec (22 km). Do Sychrova můžete přijet:

 • Vlakem či autobusem a od zastávek dojdete po značených trasách asi po 1 km k zámku. Trasa na mapě
 • Autem je možné dojet až na  parkoviště u zámku.

Občerstvení

Během letní sezóny je otevřena v zámeckých zahradách kavárna v Oranženerii, kde můžete posedět a pokochat se pohledem na park. U vstupu na zámek, vedle parkoviště, je hostinec Konrád. Hostinec je pojmenovaný po místním pivu Konrád.

Parkování

Hned u zámku je veřejné placené parkování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlídka zámku Sychrov včetně parku vám zabere nejméně 2 hodiny, pokud si však chcete výlet ještě trochu prodloužit, doporučujeme vám vydat se na naučnou stezku  Lesní putování s Kamilem Rohanem, kterou poblíž zámku zřídila společnost Lesy ČR. Naučná stezka začíná na parkovišti u zámku, dlouhá je necelé 2 km a najdete na ní 6 zastavení s informacemi o  zdejší kouzelné přírodě. Mimo jiné se na těchto zastaveních také dozvíte, jaké zajímavé osobnosti v průběhu  minulých let i staletí Sychrov navštívily. Krátká trasa vás povede - stejně jako kdysi Rohany při jejich vyjížďkách a procházkách - okolo zámeckého parku a údolí Mohelky, půjdete kolem lesního altánu a žulové pyramidy, která zde byla postavena na památku návštěvy Františka Josefa I. Procházka po naučné stezce Lesní putování s Kamilem Rohanem bude jistě příjemnou tečkou za vaším výletem na zámek Sychrov. 
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sychrov 1
Sychrov
+420 482 416 011
sychrov@npu.cz
www.zamek-sychrov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Romantická místa
 • Zámky
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • amazing places
 • pro vozíčkáře
 • když prší
 • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.