Havraní skály

Radvanec, Českolipsko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Havraní skály se nachází necelé tři kilometry od Nového Boru. Tvoří je skupina pískovcových skalních věží, jejichž vrcholky místy dosahují výšky 20 metrů. Některé z nich mají i svá jména, která jim dali horolezci – Půlená Skála, Potupená či Rozeklaná.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Po schodech až na vrcholky skal

Na vrchol nejvyšší skály, který se nachází ve výšce 371 m n. m., vede dobře značená odbočka. Podle pověsti právě tato skála bývala popravištěm Sloupského hradu. Nahoru vás přivede vytesané schodiště, které tu nechal vybudovat hrabě Kinský, velký milovník výletů. Zub času na něm sice zahlodal, ale díky zábradlí je pohyb po něm bezpečný. Protože skály díky své výšce převyšují okolní stromy, umožňují pěkný výhled do kraje. Spatřit můžete neodmyslitelnou horu Českolipska – Klíč, ale také Špičák, Ronov či okolí malebného Sloupu. Stranou hlavního seskupení skal je osamělá Ropucha, skála, na jejímž vrcholu je umístěný kříž. 

Jak na Havraní skály

  • K Havraním skalám vás zavede trasa okružního výletu okolím Nového Boru, na který se můžete vydat z novoborského náměstí, kde také můžete zaparkovat svůj vůz. Délka trasy je 9 km. Trasa na mapě
  • Nejkratší cesta je z Radvance. Po modré trase se na Havraní skály dostanete po 1,5 km. Trasa na mapě

Občerstvení

Cestou na skály nenarazíte na žádnou možnost občerstvení, vezměte si s sebou. V Novém Boru můžete posedět v Cafe cukrána nebo si dát pizzu v Gusto Pizza&Kebab.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Skály jsou celoročně volně přístupné.

Parkování 

Nejbližší parkoviště je na Borském vrchu. Další možnost je zaparkovat na náměstí v Novém Boru.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Červená turistická značka vás přivede z náměstí v Novém Boru k vrchu Klíč. Na horu proslulou skalnatým vrchem poskytujícím impozantní výhledy stojí za to se podívat, počítejte však vzhledem k převýšení a terénu s náročnějším výstupem. Z Klíče trasa vede do obce Svor, kde se nachází barokní kostelíček Nejsvětější Trojice. Ze Svoru zamiřte po červené TZ do Rousínova a dál okolo bývalého mlýna po zelené do Cvikova. Cvikov a jeho okolí je místem bohatým na turistické zajímavosti. Přímo ve městě se nachází kostel sv. Alžběty a morový sloup umístěný v parčíku před ním, na Křížovém vrchu nad Cvikovem stojí Kalvárie, ke které vede upravená Křížová cesta se 14 zastaveními.  Ze Cvikova vede pěkná cesta po zelené TZ údolím ke skalnímu útvaru nazvanému Panenské skály. Dojdete k Havraním skalám, odkud se vrátíte přes rozcestí Půlnoční stráň nazpět do Nového Boru. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.