Vrch Radobýl

Žalhostice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Vrch Radobýl (399 m n. m.) Českého Středohoří u Litoměřic v obci Žalhostice patří ke kopcům, který si s dalšími nespletete. Díky kamenolomu na úpatí má totiž zpola vykousnutou siluetu, která je pro něj typická. Vystoupejte na Radobýl a rozhlédněte se po nezapomenutelné krajině.

Autor článku: David Hlisník, 6. března 2024

Zaujme vás bývalý lom

Monumentální kopec láká už lomovou stěnou, která vám přiblíží sloupcovitý tvar čediče. Dojít můžete až k hlavnímu patru lomu. Výška stěny je zhruba 50 m a délka skoro 250 m. Díky vulkanickému původu spatříte ve stěně pozůstatky výlevu magmatu - svislé i vodorovné sloupce a soustředěné polokruhy. Částečně zalesněný vrch láká i díky výskytu vzácných druhů živočichů a rostlin.

Vrch Radobýl (foto Miaow Miaow)

Těšte se na krásný výhled

Na vrcholu stojí železný kříž. Místo má neopakovatelné charisma. Možná si připomenete básníka Karla Hynka Máchu, který sem rád chodíval. Právě jeho hora v podstatě nepřímo připravila o život. Při požáru Litoměřic roku 1836 z ní totiž Mácha běžel pomáhat hasit, přičemž se nakazil nemocí a na její následky o pár dní později zemřel. Z vrchu uvidíte Litoměřice, Terezínskou kotlinu se soutokem Ohře a Labe, přilehlou část Českého Středohoří. Zaujme pohled na Labe a Píšťanské jezero. Často zde startují paraglidisté.

Kde zaparkovat

Zaparkovat se dá na místě u vysílačů ve směru od Litoměřic na obec Michalovice.

Kde se občerstvit

V Žalhoticích je oblíbené Občerstvení U Koníka.

Přístupnost

  • Ze zastávky vlaku i autobusu se vydejte po žlutě značené trase (2 km). Trasa na mapě.
  • Totéž pro vás platí i od auta.

Poloha na mapě

Kam na výlet

V okolí můžete např. zavítat na Hrad Litoměřice s expozicí českého vinařství, prohlédnout si pevnost Terezín, či zajet na zříceninu Hradu Kamýk.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více