Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Majestátný hrad Kostomlaty pod Milešovkou, nazývaný také hrad Sukoslav se vypínal na kopci na jihovýchod od stejnojmenné obce. Dnes na tomto místě můžete vidět mohutnou zříceninu, která připomíná jeho zašlou slávu.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Hradní ubytovna

Hrad provázel osud podobný většině takovýchto objektů a vyměnil mnohokrát své majitele. Turistům se jeho brány otevřely před rokem 1840, kdy byla zpřístupněna velká hradní věž. Zanedlouho poté vznikla na místě zasypaného příkopu další vyhlídka a navíc přibyla budova restaurace a ubytovny. Hrad byl po řadu let turistiky vyhledávaným místem, které bylo dle odhadů definitivně opuštěno zřejmě v roce 1948. Poté turistické objekty pustly, došlo k jejich zřícení a nakonec byla znepřístupněna i hradní věž.

Hrad dnes žije

Díky usilí Občanského sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty dnes opět můžete navštívit místa, kudy kráčela historie a odkud je také velmi pěkný výhled do kraje. Konávají se zde navíc oblíbená vystoupení historického šermu, rekonstrukce bitev, divadelní vystoupení a řada dalších zajímavých akcí. Během nich je na hradě zajištěno občerstvení. Termíny najdete na webu hradu.

Pokud vám snad hrad bude připadat povědomý, vzpomeňte si na pohádku Nejkrásnější hádanka. K natočení některých scén si právě tento hrad vybral režisér Zdeněk Troška.

Kudy k hradu?

Zřícenina hradu stojí na kopci, asi jeden kilometr jihovýchodním směrem od obce Kostomlaty pod Milešovkou. K hradu se dostanete po zelené turistické trase.

Výlet vlakem na hrad

Cestujete-li rádi vlakem, pak doporučujeme vystoupit v železniční stanici Ohníč a odtud se vydat po žluté trase až na zříceninu Kostomlaty. Trasa je dlouhá 6 km jedním směrem.

Přístupnost

Celoročně volně přístupný

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi sedm kilometrů jízdy autem je od hradu vzdálena královna Českého středohoří – Milešovka s osmnáct metrů vysokou rozhlednou na svém vrchu. Je přístupná za dobrého počasí a nabídne vám nádherné výhledy. Ve zdejší chatě s občerstvením si můžete zakoupit také suvenýry.

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • Zříceniny
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • Vyhlídky
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.