Památník Terezín a Muzeum ghetta

Terezín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: pamatnik-terezin.cz

Město Terezín leží nedaleko soutoku Labe s Ohří. Jeho jméno je spojováno s tragickým osudem desetitisíců nevinných lidí trpících za branami zdejší pevnosti v době politické a rasové perzekuce za nacistické okupace. Zdejší Památník Terezín je tichou připomínkou hrůz páchaných na člověku.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Místa ze kterých mrazí

Památník se nachází v místech, kde prošly desetitisíce lidí neuvěřitelným utrpením, kde nežili, ale živořili a kde byly jejich životy mařeny z důvodů rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace. Malá pevnost sloužila jako věznice Gestapa pro převážně politické odpůrce nacistů, město Terezín (Velká pevnost) pak sloužilo jako židovské ghetto, sběrný a průchozí tábor před deportacemi židů do vyhlazovacích táborů na východě. Prohlídka Památníku Terezín vás provede řadou míst hrůz, odehrávajících se v poměrně nedávné historii. Expozice v Malé pevnosti vypovídá o podmínkách, ve kterých zde vězni žili a které jsou pro nás nepředstavitelné, prohlídka vás zavede i na tamní popraviště, kde končily, převážně bez soudu, životy těch nejvýznamnějších představitelů našeho protinacistického odboje.

Nezapomeňte na prohlídku muzea ghetta

V Muzeu ghetta, které je situováno v budově bývalé školy, si prohlédnete expozici zaměřenou na historii židovského ghetta, jako součást tak zvaného konečného řešení židovské otázky. 

Magdeburská kasárna, místo plné hrůzy 

Dále vás prohlídka zavede do Magdeburských kasáren a také do míst, ze kterých doslova mrazí –  do márnice, krematoria, kolumbária. Prohlédnete si rovněž obřadní místnost a modlitebnu z doby terezínského ghetta. V kinosále Malé pevnosti a Muzea Ghetta jsou promítány dokumentární filmy, které vám přiblíží historii terezínské pevnosti a nelidské zacházení s člověkem.

Tipy na ubytování

Ojedinělé terezínské sbírky

V terezínském památníku jsou uchovávány doklady o historii nacistických represivních zařízení na našem území, především v Terezíně a Litoměřicích. Ve sbírkách se soustřeďují písemné a obrazové dokumenty, ale také umělecké předměty a díla, která vytvořili zdejší vězni. Sbírky zahrnují také výtvarná díla poválečných, ale i současných autorů, s protiválečným zaměřením.

V areálu lze zakoupit upomínkové předměty.

Občerstvení

Po prohlídce památníku můžete zamířit do hotelu Memorial Terezín, který nabízí i možnost venkovního posezení.

Vlakem na prohlídku

Vlakem do železniční stanice Bohušovice nad Ohří, dále pak autobusovým spojem do Terezína. Pěšky k malé pevnosti je to 4,3 km (trasa na mapě).

Parkování 

Placené parkoviště se rozkládá asi 200 m od Malé pevnosti. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Návštěvu Památníku Terezín, můžete spojit s prohlídkou zámku Ploskovice, který se právem řadí k historickým perlám Českého středohoří. Jeho interiéry ukrývají doslova poklady a krásný je i zámecký park s kašnami s vodotryskem, rybníkem a řadou vzácných stromů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Principova alej 304
Terezín 41155
+420 604 241 179
+420 416 782 22
pamatnik@pamatnik-terezin.cz
pamatnik-terezin.cz

Štítky

 • Naučné
 • Muzea
 • Památkové zóny
 • když prší
 • Výlety
 • pro rodiny s dětmi
 • Vojenská muzea
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Hřbitovy
 • Historické
 • Vojenství
 • pro dva
 • Pevnosti
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.