Zámek Ploskovice - perla Českého středohoří

Ploskovice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zámek Ploskovice se řadí k historickým perlám Českého středohoří. V jeho nádherném interiéru si například užíval „penzi“ rakouský císař a poslední český korunovaný král, Ferdinand V. Habsburský. Zámek můžete znát i z filmových pohádek.

Autor článku: Radomír Němeček, 22. prosince 2020

Pro vévodkyni jen to nejlepší

Ploskovický zámek vděčí za svůj vznik velkovévodkyni Anně Marii Františce Toskánské, která jej nechala vystavět v první čtvrtině 18. století. S ničím míň, než s tím nejlepším, se nechtěla spokojit a tak výzdobu zámku prováděli tehdejší významní přední umělci. Když se později zámek stal soukromou rezidencí císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Habsburského, přibylo mu jedno patro a doznal četných úprav. Ve vnitřních prostorách tak najdete starší výzdobu, novější doplňky a také rukopis jednoho z nejvýznamnějších malířů českého romantismu – Josefa Navrátila. 

Zajímavostí Ploskovic jsou grotty

Prohlídková trasa vám představí interiéry zámku, se sbírkou nábytku, krásných obrazů, skla a porcelánu. Ve druhém patře můžete obdivovat výstavu obrazů nazvanou „Z českého malířství 19. století“. Zajímavostí ploskovického zámku jsou grotty, umělé vodní jeskyně nacházející se v přízemí jeho jižní strany. Celek grott tvoří celkem šest prostor, jejich jádrem je oválný sál s kopulí s osmi trojbokými výsečemi, Čtyři grotty jsou pod hlavní budovou, dvě po jejích stranách. Velmi zajímavá je dvoubarevná kamenná dlažba a barokní kašny s figurální výzdobou. Barokní kašnou končí i chodba od oválného sálu. Její chrlič vody má podobu ryby, které voda vytéká z tlamy. Grotty byly dlouho návštěvníkům nepřístupné, ale po jejich úpravách a částečné rekonstrukci si je lze prohlédnout a jsou součástí prohlídkové trasy. Prohlídka samotných grott trvá asi 10 – 15 minut.

Klid a odpočinek v zámeckém parku

Krásným místem je zámecký park, ve kterém najdete kašny s vodotrysky, rybník a řadu vzácných stromů a keřů. Svou původní koncepci si nese do dnešních dnů. Je tvořen čtyřmi terasami, zavede vás do zadní části s rybníčkem a topolovou alejí vás nasměruje k mariánskému sousoší. Prohlídka zahrady je individuální.

Tipy na ubytování

Vyžití pro děti

U vstupu do zámku (vedle knihovny a parkoviště) je pro děti připravené venkovní dětské hřiště.

Občerstvení

Přímo v areálu zámku se nachází kavárna Café Páv. Občerstvení nabízí také restaurace "U Zámku", přibližně 150 metrů od zámku.

Posedět můžete v zámeckém areálu v Café Páv

Vlakem na zámek

Železniční stanice Ploskovice se nachází 1,4 km od zámku. K zámku vás zavede červená turistická trasa.

Parkování

Zaparkovat můžete přímo u vstupu na zámek.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 13 km od Ploskovic leží obec Úštěk. Ve zdejší Pikartské věži se nachází Muzeum čertů, ojedinělé svého druhu v Evropě. Otevřeno je od května do září, úterý – neděle 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Ploskovice 1
Ploskovice 41142
+420 416 749 092
ploskovice@npu.cz
www.zamek-ploskovice.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Umění
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • pro seniory
 • když prší
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.