Vodní hrad Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10

Renesanční zámek Budyně nad Ohří je perlou historických objektů Českého středohoří. V minulosti býval vodním hradem a dnes mimo jiné ukrývá i muzeum s alchymistickou dílnou.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Krokodýl na zámku

Zámek vybudovaný na místě vodního hradu býval v minulosti daleko rozlehlejší, než jak jej můžete vidět dnes. Z původních čtyř zámeckých křídel se dochovala dvě, avšak prostory jsou doslova plné zajímavostí. Najdete zde i zajímavé Jandovo muzeum s množstvím atraktivních sbírkových předmětů, mezi nimiž jsou trofeje z cest bývalých majitelů, archeologické vykopávky, střelné zbraně a mnohé další. Stálá expozice Dějiny Budyňska od pravěku do roku 1848 vám představí vývoj města, vodního hradu, pozdně gotické a renesanční interiéry, množství dobových předmětů či třeba archeologických nálezů. Velkým lákadlem je vycpaný krokodýl, který byl přivezen počátkem 16. století z Egypta z cesty pana Zajíce z Hazmburka, zakládací listina města Budyně nad Ohří či sbírka vzácných knih. 

foto 1m-m

Alchymie (ne)jsou čáry

Magnetem budyňského hradu je expozice s alchymistickou dílnou, která se nachází v místech, kde skutečně byly alchymistické pokusy prováděny. Zde se seznámíte s laboratoří vybavenou vším potřebným a můžete tu tak spatřit pece, pícky, kahany, různé díže, recepty a řadu drobností nezbytných při alchymistických pokusech. Pomyslnou třešničkou na dortu je prohlídka Zlatého sálu, jehož dobové malby z 16. století vám přiblíží život na Vodním hradě. Při návštěvě hradu Budyně nad Ohří si můžete prohlédnout městské opevnění, které se stýkaly s obrannými zdmi hradu. V hradbách jsou k vidění střílny a ve dvou rozích můžete dodnes vidět kulaté bašty se střílnami. Nedaleko hradu je k vidění také zajímavý barokní most. Na Mírovém náměstí můžete posedět v restauraci U zámku. 

Kudy k hradu a parkování

Hrad najdete v centru města v sousedství Masarykova a Mírového náměstí, v jehož blízkosti lze také pohodlně zaparkovat.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Necelých sedm kilometrů dělí Budyni od Libochovic, kde si můžete prohlédnout další zajímavou historickou památku, kterou je zdejší raně barokní zámek. Po jeho prohlídce zamiřte do zámeckého parku s vyhlášenými pávy a nenechte se ujít zdejší skleník.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.