Hláska Roudnice nad Labem
České Středohoří a Žatecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: https://www.roudnicenl.cz

Roudnická věž Hláska je posledním svědkem opevnění Starého města. Bývala jeho součástí a plnila roli pozorovací a ohlašovací věže. Dnes je gotická Hláska místem krásných výhledů na město a okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. května 2020

Poslední svědek

Staré město se rozprostíralo na místě dnešního náměstí Jana z Dražic a Poděbradovy ulice. Vydáte se tak do míst, kudy kráčela historie. Nejprve se zde nacházela jen dřevěná hradba, kterou později nahradila hradba zděná, s městskými branami, ke které přináležela i gotická věž Hláska. Ta je dnes jedinou připomínkou někdejšího opevnění. V průběhu času měnila svou roli, po rekonstrukci byla například i vodojemem pro litoměřickou kašnu. Dnes je oblíbeným turistickým cílem.

Od Hlásky se vydejte za poznáním

Na Hlásce si užijete nejen pěkných panoramatických výhledů, ale můžete si zde zakoupit řadu upomínkových předmětů, historické fotografie města, získáte tu turistické známky a také informace o dalších památkách města. U Hlásky také začíná 4 km dlouhá pěší trasa Roudnické památky, kterou můžete po předchozím objednání (skupina min. 5 osob) absolvovat i s odborným výkladem. Odpočinek a občerstvení nabízí např. restaurace Argus na Karlově náměstí. 

Kudy k Hlásce?

Autem do centra Roudnice nad Labem. Hláska se vypíná nedaleko náměstí Jana z Dražic, v blízkosti Podřipského muzea. Nejbližší možnost parkování na Karlově náměstí a u náměstí Jana z Dražic. 

Poloha na mapě

Tipy na výlet

V Roudnici nad Labem si můžete prohlédnout Roudnický zámek a hrad a Podřipské muzeum a poté zamířit směrem na Krabčice k bájné hoře Říp. Cesta je dlouhá necelých sedm kilometrů. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Husovo náměstí
http://www.roudnicenl.cz

Štítky

  • Rodinné
  • Muzea
  • Výlety
  • Vinařství
  • Poznávací
  • Naučné
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10