Hrad Litoměřice

Litoměřice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Gotický hrad Litoměřice se nachází přímo v samém centru historického jádra tohoto královského města. Dnes je zejména vyhledávaným místem milovníků dobrých vín, neboť srdcem hradu je expozice vinařství.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Modlitby Karla IV.

Objekt litoměřického hradu, pocházející ze 14. století, byl zásadním způsobem zrekonstruován  a roku 2011 se jeho brány otevřely veřejnosti. Degustační prostory s klenutými stropy a původní kamennou dlažbou navazují na sklepy ukrývající archív vín, k hradnímu salonku přiléhá kaple, ve které se pobožnostem dle dochovaných historických pramenů věnoval Karel IV. a součástí dnešní podoby hradu je rovněž hradní vinárna, do které se vchází z ulice Na Valech. 

zdroj: litomerice.cz

Vydejte se na cestu za vínem…

Ačkoliv z původního objektu hradu toho mnoho zachováno nezůstalo, je litoměřický hrad zajímavým místem. Expozice vám představí vinařství od dávných dob včetně středověku až po 21. století. Dozvíte se mnohé o výrobě bílých i červených vín, o jejich zrání a skladování. Nejedná se však pouze o výstavní expozici, ale také se seznámíte s vinařstvím zábavnou formou. V 5. patře hradu najdete výstavu nazvanou „Cesta za vínem“, která má skutečně charakter cesty, směry jsou barevně odlišené a využita byla řada interaktivních prvků. Najdete zde například mechanické 3D modely, audiovizuální hry, dostane se vám vyprávění samotného Karla IV ve 3D zobrazení a o zábavu se postarají různé vědomostní hry, či třeba dobové nástroje, které naši předci používali při vinařské činnosti. Zamířit sem mohou i osoby se zrakovým postižením, neboť exponáty jsou vybavená popisky psané slepeckým písmem. 

Občerstvení

Nabídka restaurací a bister je v Litoměřicích bohatá. Osobně jsme vyzkoušeli restauraci Dobrá Bašta a můžu jedině doporučit.

Parkování

Placené parkoviště je přímo u hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte v Litoměřicích Muzeum Karla Hynka, které se nachází ve světničce, kde básník žil i zemřel. Jen necelých sedm kilometrů pak dělí Litoměřice od Ploskovic, kde můžete navštívit krásný zámek, který jste mohli vidět například v pohádce Princ a Večernice. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Tyršovo náměstí 68
Litoměřice
+420 416 536 155
recepce@litomerice-info.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.