Hradiště Hrada a Klamorna

Mnichovo Hradiště, Příhrazské skály, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V krásné přírodě Českého ráje v těsném sousedství Drábských světniček se na náhorní plošině nachází hradiště Hrada a Klamorna.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

O místě samotném

Protože jej ze západu a severu chránily příkré skály, opevnění hradiště bylo umístěno pouze na východní straně. Dodnes zde můžete zaznamenat stále ještě dobře patrný asi 250 metrů dlouhý hlinitý val. Místy je dva až pět metrů široký a jeho výška dosahuje až dvou metrů. Předpokládá se, že hlavní vstup vedl východním údolím k tzv. Ženským vratům, tvořeným dvěma protilehlými útesy. Jeho obyvateli byli lidé z mladší i pozdní doby kamenné, obydleno bylo i v dobách dalších. Hradiště bývalo významný centrem oblasti Pojizeří. Byla zde objevena celá řada artefaktů, vypovídajících o jeho obyvatelích a jejich životu, včetně kosterních pozůstatků. V nedávné historii bylo místo podrobeno dalšímu zkoumání, které přineslo množství nálezů z mladšího pravěku a staroslovanského období a do muzejních archívů a expozic tak zamířily například bronzové kroužky ze sklonku doby bronzové či zdobené středověké nákončí pocházející ze 7. – 9. století. Husí kůži trochu nahání skutečnost, že zde byly objeveny několikery lidské ostatky nesoucí známky kanibalismu.

Z Hrady na Klamornu

V blízkosti hradiště Hrada můžete navštívit také hradiště Klamorna, které pravděpodobně tvořívalo s Hradou jeden celek. V nedaleké obci Dneboh pak byla objevena žárová pohřebiště a asi sedm desítek hrobů.

Navštivte i Drábské světničky

Nenechte si ujít návštěvu zříceniny hradu Drábské světničky, které se nachází přibližně 300 metrů od hradiště. Dostanete se k nim po červené trase. Zřícenina hradu byla vytesána do zdejších skalních bloků, které propojovaly dřevěné můstky a žebříky a součástí vytesaných prostor byla dřevěná obydlí. Dnes vám prohlídku bezesporu velice zajímavého místa usnadní pevné kovové žebříky a také schodiště vytesané do skály. Můžete se těšit na zajímavé dobrodružství a výhledy do širokého okolí.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Odpočinek a občerstvení si můžete dopřát v penzionu a restauraci „Na Krásné Vyhlídce“ nebo v občerstvení u parkoviště v obci Dneboh. Restaurace je otevřena od pátku do neděle.

Jak na hradiště a parkování

Na hradiště se můžete dostat z:

  • obce Dneboh, kde je i parkoviště. Délka trasy 843 metrů. Trasa na mapě
  • od restaurace Na Krásné vyhlídce, kde je rovněž parkoviště. Délka trasy 1,6 km. Trasa na mapě

Přístupnost

Hradiště je celoročně volně přístupné.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.