Vrch Zebín

Jičín, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Dominanta jičínské kotliny, vrch Zebín, se pne do výšky 399 metrů. Vydejte se k jeho vrcholu za krásným výhledem i historickými památkami.

Autor článku: Petr Kouba, 14. září 2020

Přírodní památka Vrch Zebín

Zebín je kuželovitý kopec nevulkanického původu, který byl v červnu 1980 vyhlášen Přírodní památkou. Na severních a severozápadních svazích docházelo v dřívějších dobách k sesuvům. Na jihozápadním svahu je opuštěný starý lom s bloky porcelanitu. Na svazích roste hloh, ostružiní, růže, akáty a plané třešně. Původní jilm horský je díky tomuto rostlinstvu na ústupu. 

Na vrcholu je krásná kaplička

Na vrcholu Zebína stojí barokní kaple sv. Máří Magdaleny z roku 1700, na jižním úpatí kopce se nachází kostel Všech svatých s dřevěnou zvonicí, který doznal během let řadu úprav. Jeho současná podoba pochází ze sedmnáctého století. Při výstupu na vrchol se vám otevře krásný výhled na kotlinu Jičínska, Valdice, Veliš, Prachovské skály, Kumburk, Kozákovský hřbet.

 

Tipy na ubytování

Kudy na Zebín a parkování

Vrch Zebín najdete přibližně dva kilometry na severovýchod od města Jičín, půl kilometru od Valdic. Váš vůz zaparkujte u Valdštejnské lodžie a vydejte se po červené trase směrem na Zebínský dvůr. Na rozcestí se dejte po modré trase kolem hřbitova přibližně 200 metrů a následně odbočte po cestě až na vrchol. Trasa na mapě.

Vlakem na Zebín

Pojedete-li vlakem na Zebín, nejbližší vlaková stanice je Jiční zastávka, která se nachází kousek za Valdštejnskou lodžií (viz odstavec výše).

Poloha na mapě

Tip na výlet

Poznejte město Jičín. Historické centrum s náměstí a domy s podloubím na vás dýchnou poklidnou atmosférou, navštívit můžete barokní zámek s muzeem, kostel sv. Jakuba Většího, Valdickou bránu, která je dominantou města, židovskou synagogu či rozhlednu Milohlídka na okraji města. 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Kaple
  • Přírodní památky
  • pro dva
  • Kopce a vrchy
  • Vyhlídky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.