Vzdělávací centrum Planeta Hlinsko

Hlinsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Ve východočeském Hlinsku zavítejte s rodinou do Vzdělávacího centra Planeta, kde zábavnými formami poznáte vše podstatné o planetě Zemi. Expozice nadchnou všechny věkové kategorie.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. listopadu 2023

Prozkoumáte sféry planety Země

Vzdělávací centrum Planeta Hlinsko se nachází ve 3. a 4. nadzemním podlaží bývalé administrativní budovy Eta a je přístupné zadním schodištěm. Prozkoumáte jednotlivé sféry planety, tedy litosféru, atmosféru, hydrosféru a část vesmíru. Ve 3. nadzemním podlaží se nachází 2 prostory k pronájmu – aula pro 60 lidí, která se dá využít na různé akce (přednášky, workshopy, kroužky,..) a dalším prostorem je profesionálně vybavená laboratoř s 12 mikroskopy a jedním pro lektora, který je napojený na obrazovku. Na nádvoří se nachází herní prvek, vytvořený technologií betonového 3D tisku – cirkulon. Poznáte minerály, tektonické procesy, vznik sopky, dozvíte se o vodě v oceánech, mořích a mnoho dalšího.

K poznávání pomáhají interaktivní prvky

Vzdělávací centrum je koncipované jako samoobslužné s interaktivními prvky.  V jednotlivých sférách naleznete expozice, kterých je celkem 19. V expozicích v hydrosféře pochopíte, jak se chová kapka vody v různých prostředích a skupenstvích a vlastní kůži pocítíte, jak funguje koloběh vody v přírodě. Sekce atmosféra je propojená s elektrospotřebiči díky historii budovy. Nalezneme zde obří maketu vysavače či mixéru a galerii Eta spotřebičů ve vitrínách a mnoho dalšího. Na schodišti mezi patry je nainstalováno hvězdné nebe, které zobrazuje 10 nejlépe pozorovatelných souhvězdí nad městem Hlinsko.

Kde se občerstvit

Na Adámkově třídě (cca 450 m) je Občerstvení Vanilka-Hlinecký trdelník.

Tipy na ubytování

Parkování

Naproti centru jsou v ulici parkovací místa. 

Přístupnost

 • Autobus -  jezdí do zastávky Hlinsko Megatech.
 • Vlakem - vlaková stanice je vzdálena 1,8 km od Planety Hlinsko. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí
V Hlinsku můžete zavítat do památkové rezervace Betlém a do Muzea brouklů a motýlů. Nedaleko Hlinska se nachází Skanzen Veselý Kopec, kde si prohlédnete historická stavení a dozvíte se jak žili a hospodařili rolníci a řemeslníci od poloviny 19. do poloviny 20. století. Rodiny s dětmi mohou zavítat do Peklo čertovina, které je vzdáleno 2 km od Hlinka. A 9 km od Hlinska se nachází Rozhledna Na Zuberckém kopci.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Prošvicova 1811
Hlinsko 53901
+420 739 045 909
planeta@hlinsko.cz
www.planetahlinsko.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • když prší
 • Prohlídky
 • Naučné
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Výlety
 • Rodinné
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.