Muzeum čs. letců RAF

Větrný Jeníkov, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Vydejte se na zajímavou prohlídku historie českoslovenkých letců z 2. světové války do Větrného Jeníkova. Čeká na vás zajímavá prohlídka s průvodcem.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Muzeum je v nových prostorách

Spolek Czech Spitfire Club zahájil v roce 2020 budování muzea čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově poblíž Jihlavy. Spolek se sem přestěhoval z Police. Nové prostory, které nadšenci získali ve Větrném Jeníkově, jsou rozsáhlejší než v Polici. Také blízkost krajského města Vysočiny je pro spolek výhodnější, protože Czech Spitfire Club má v Jihlavě sídlo.

foto: muzeum raf

Na co se můžete těšit

Už při vstupu do výstavních prostor vás upoutá sugestivní výjev obrazu, na kterém je zástup 365 tisíc československých obětí druhé světové války. Výstava Na křídlech za lva přibližuje odkaz 2500 československých letců z II. světové války, kteří bojovali za naši svobodu u britského královského letectva RAF. Dozvíte se, jak často nebezpečnými cestami se dostávali tito stateční muži a ženy do ciziny, aby mohli bránit naši vlast. Výstava připomene, jak se jim komunistický režim „odvděčil“ kriminály a uranovými doly. Expozice je zhruba jednou třetinou připravovaného muzea. Je rozprostřena do tří výstavních místností a exponáty jsou rozděleny do 15 sekcí.

foto: muzeum raf

Co v expozici uvidíte

V jednotlivých sekcích se seznámíte s životem letců od jejich výcviku za první republiky přes jejich odchod do Velké Británie a působení v RAF. Exponáty přibližují záchranu na moři, pozemní personál, i to, jak probíhala ochrana obyvatel. Seznámíte se s radiostanicemi. Dozvíte se, jak probíhala operace Anthropoid. Určitě upoutají vaši pozornost plastikové, kovové a dřevěné modely letadel a autentické čluny, které letci používali v Anglii. K vidění je například plynová maska pro novorozence, nebo replika zařízení Enigma.

foto: muzeum raf

Tipy na ubytování

Proohlídka je s průvodci

Expozicí vás provedou školení průvodci, kteří jsou schopni odpovídat i na případné dotazy. První komentovaná prohlídka začíná vždy  10.00, poslední v 16.00 a její délka je 45 minut.

Občerstvení

U muzea v kulturním domě je restaurace.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti u Kostela Narození Panny Marie pod Kulturním domem ve Větrném Jeníkově. Zámek stojí přes ulici naproti Kulturnímu domu, takže přístupnost výstavy je velmi jednoduchá.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ve Smrčné mají unikát Vysočiny - Včelí stezku
Jen několik kilometrů od centra Větrného Jeníkova je na parkovišti začátek naučné Včelí stezky Smrčná. Je dlouhá 3,5 km a vede pěknou přírodou. U obce Smrčná, kde stezka končí, půjdete i kolem krásného Černého rybníka. Ze sedmi informačních tabulí se cestou dozvíte, jak vypadalo včelařství před sto a více lety. Poznáte, jak žije včela v přírodě. Další cedule popíše včelařský rok od jarního proletu až po zazimování. Pochopíte, jaký je život v úle a jak spolu včely komunikují, jaké na ně číhá nebezpečí a nemoce. Pochopíte, proč může být med pro člověka lékem. Poznáte včelí produkty. . Součástí stezky jsou starodávné včelí úly vyrobené z kmenů stromů, tzv. kláty.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.