Oblastní muzeum Litoměřice

Litoměřice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Oblastní muzeum Litoměřice

Litoměřické oblastní muzeum je z velké části věnováno historii regionu od pravěku po současnost. Jeho expozice se nachází ve dvou patrech budovy na Dlouhé ulici a svou nabídku zpestřuje pořádáním různých výstav a kulturních akcí.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Pět expozic ve dvou patrech

V prvním patře se nacházejí hned tři zajímavé expozice – Geologický vývoj regionu, Pravěké a raně středověké dějiny Litoměřicka a Historie Litoměřic od raného středověku do roku 1700.

Oblastní muzeum Litoměřice, foto: h3k4 CC BY-SA 4.0

Mamutí kel, sloní zuby, kosti nosorožců

Uvidíte v nich takové zajímavosti, jakými je například vzácný mamutí kel, fragmenty sloních zubů, kosti nosorožců, kteří tu kdysi žili, spatřit lze rovněž ukázky hornin a mnohé paleontologické nálezy. Mezi atraktivními sbírkovými předměty jsou mimořádně vzácné stříbrné šperky, které se vší pravděpodobností pochází z hrobu v Eliášově litoměřické ulici, obdivovat můžete různé zdobné doplňky, typické slovanské šperky, keramiku a další. 

Historie Litoměřic

Expozice historie Litoměřic od raného středověku do roku 1700 vám představí tuto oblast v době před založení města. Vystaveny jsou předměty nalezené při archeologických výzkumech na Dómském návrší, na kterém stával přemyslovský hrad, prohlédnout si můžete také vzácný meč, modely hradiště, truhlu pocházející z městské věže farního kostela, křtitelnice, dveře kterými se vcházelo do zrušeného kostela sv. Michala, kazatelnu a oltář pocházející z kostela sv. Jiří, který byl zbourán v 19. století a celou řada dalších skutečných zajímavostí. V tomto patře se nachází také velmi pěkná zasedací síň městské rady s kazetovým stropem. 

Zajímavosti litoměřické oblasti

Druhé patro je „domovem“ expozice Historie Litoměřic od baroka do roku 1945 a druhé nazvané Řemesla, zemědělství a rybářství na Litoměřicku. Připomenete si tu pro zdejší oblast typické vyhlášené vinařství, chmelařství, ovocnářství a řada předmětů vás zavede také do zdejších typických měšťanských i vesnických domácností. Pozornost je věnována rovněž důležitým historickým momentům včetně bitvy u Lovosic z roku 1756, době národního obrození, vzniku Československa a mnohému dalšímu.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na Mírovém náměstí.

Kde se občerstvit

V podloubí budovy muzea se nachází příjemná kavárna Cafe Espresso s nabídkou výborných domácích dortů.

Kudy do litoměřického muzea

Oblastní muzeum sídlí v objektu původní radnice, přestavěné v renesančním stylu. Dům stojí v těsné blízkosti Mírového náměstí.

  • Z vlakové stanice Litoměřice - město to je pěšky jen cca 500 m. Trasa na mapě.
  • Z autobusového nádraží půjdete k muzeu  647 m. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na Mostnou horu, na které stojí rozhledna přezdívaná Mostka. Z města vás k ní zavede pohodlná cesta, když se ve Fillově ulici dáte na úzkou asfaltovou silničku, procházející lesem. Rozhledna vám nabídne hezký výhled na České středohoří, úrodné Polabí, symbol státnosti horu Říp a mnohé další.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mírové náměstí 171
Litoměřice 412 01
+420 416 731 339
info@muzeumlitomerice.cz
www.muzeumlitomerice.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více