Rotunda na hoře Říp

Krabčice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Hora Říp je jedním ze symbolů české státnosti. Tato vyhaslá třetihorní sopka vystupuje z polabské roviny asi 5 km od Roudnice nad Labem do nadmořské výšky 455 metrů. Z jeho tří vyhlídek je nejhezčí tzv. Roudnická, která vám nabídne jako na dlani České středohoří a významnou sakrální památkou je zdejší románská rotunda.

Autor článku: Radomír Němeček, 22. prosince 2020

Pozor na draka

Říp je od nepaměti důležitým orientačním bodem v kraji. Provází jej pověst o praotci Čechovi a dodnes se neví, zda zde skutečně nějaký náš prapředek není pochován. Na vrcholu Řípu stojí románská rotunda, která vznikla přestavbou původního malého kostelíka zasvěceného sv. Vojtěchovi. Kaple rotundy byla zasvěcena sv. Jiří. V 18. století ji obklopoval hřbitov. V současné době najdete uvnitř Památník českého státu, známou sochu sv. Jiří s drakem z roku 1870 a mnohé další zajímavosti. 

Záhada kompasu

Místo obestírají různé záhady, včetně té, že na hoře nefunguje kompas. Z hlediska magnetismu se jedná o anomálii, ale protože návštěvníci mají rádi tajemství, řadí se tento jev k záhadám, které podněcují fantazii. 

Prohlídky

Hora Říp je celoročně volně přístupná. Poslední vstup do rotundy je možný 15 minut před koncem provozní doby. První neděli v měsíci se v rotundě koná mše svatá od 15 hodin a prohlídky v čase 14:45 – 16 nejsou možné.

Tipy na ubytování

Na svatého Jiří se koná vyhlášená pouť

Pokud sem zamíříte na jaře první neděli po svátku Jiřího (24. Dubna), můžete výstup na Říp spojit s návštěvou tradiční vyhlášené Jiřské pouti, která se konává pod horou a na jejím úpatí. Kromě řady pouťových atrakcí vás tu čekají také hudební produkce a vystoupení skupin historického šermu.

Provozní doba

  • duben, říjen: sobota, neděle, svátky 10–12:30 a 13–16 hodin
  • květen, září: úterý – neděle 10–12:30 a 13–17 hodin
  • červen–srpen: úterý – neděle 10–12:30 a 13–18 hodin

Kde se občerstvit

Na vrcholu Řípu se zastavte v Chatě Říp, kde si pochutnáte na místních dobrotách.

Vlakem na Říp

Vystupte v železniční stanici Ctineves. Ze zastávky půjdete až na vrchol Řípu 2,6 km po červené trase a nastoupáte 225 výškových metrů.

Parkování a jak na Říp

Autem se vydejte do obce na Rovné a odtud budete pokračovat asi 1 km až k parkovišti pod Řípem. Cesta odtud k vrcholu je dlouhá asi 1 km. Půjdete po červené trase, výstup není nikterak náročný.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem, které se nachází tamním na náměstí Jana z Dražic. V jeho sbírkách kromě jiného můžete spatřit archeologické nálezy, které pochází právě z hory Říp.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více