Rozhledna Varhošť
Hlinná, České Středohoří a Žatecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: www.stredohori.cz

Čedičový vrch Varhošť je jednou z dominant Českého středohoří. Leží v nadmořské výšce 639 m, nabízí úchvatné daleké výhledy a například řeku Labe odtud uvidíte na osmi různých místech.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. května 2020

Třetí v pořadí

Varhošť se vypíná na pravém břehu Labe, přibližně necelých deset kilometrů od „zahrady Čech“ – města Litoměřice. První zdejší rozhledna měla ve svém rodném listě zapsán letopočet 1891. O jedenáct let později byla z bezpečnostních důvodů stržena. Druhá rozhledna se drala na svět bolestně, neboť na její vybudování nebyl dostatek financí, čehož výsledkem byla čtyři metry vysoká kamenná podezdívka s desetimetrovou trámovou konstrukcí a třemi patry. Tuto nástupkyni z roku 1927 však potkal stejný osud, jako první rozhlednu a pro špatný stav byla stržena. Místo však jako by bylo ke krásným výhledům předurčeno a tak se vrch Varhošť dočkal v roce 1973 třetí rozhledny, ze které se těší návštěvníci dodnes.

Rozhledna, která letěla

Současná rozhledna je vysoká 12 metrů a má tři vyhlídkové plošiny s centrálním nosným válcovým pilířem. Váží úctyhodných 13 tun a pokud se ptáte, jak se takový kolos nahoru dostal, pak odpověď zní: vrtulníkem, který ji usadil do původního kamenného soklu.

Přístupnost

Volně přístupné

Kudy k Varhošti?

Autem ve směru od Sebuzína do sedla pod Varhoštěm, odtud pěšky asi 15 minut.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Podívejte se na web www.litomerice-info.cz, kde si můžete vybrat z bohaté nabídky akcí pořádaných na nedalekém litoměřickém výstavišti. Koná se tu nejen pravidelná známá zářiová výstava Zahrada Čech, ale na své si během roku přijdou také milovníci psů, autoveteránů, dobrého jídla či třeba zdravého životního stylu. 
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hlinná

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Rozhledny
  • Pro seniory
  • Kopce a vrchy
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Vyberte si ubytování

Hotýlek Diana

Krkonoše a Podkrkonoší Špindlerův Mlýn

8/10
Cena od 570 Kč do 760 Kč

Penzion Pašta

Orlické hory a Podorlicko Říčky v Orlických horách

9/10
Cena od 525 Kč do 625 Kč

Pension 51

České Švýcarsko Janov

8.9/10
Cena od 490 Kč do 550 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více