Rozhledna Varhošť

Hlinná, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: www.stredohori.cz

Čedičový vrch Varhošť je jednou z dominant Českého středohoří. Leží v nadmořské výšce 639 m, nabízí úchvatné daleké výhledy a například řeku Labe odtud uvidíte na osmi různých místech.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. května 2020

Třetí v pořadí

Varhošť se vypíná na pravém břehu Labe, přibližně necelých deset kilometrů od „zahrady Čech“ – města Litoměřice. První zdejší rozhledna měla ve svém rodném listě zapsán letopočet 1891. O jedenáct let později byla z bezpečnostních důvodů stržena. Druhá rozhledna se drala na svět bolestně, neboť na její vybudování nebyl dostatek financí, čehož výsledkem byla čtyři metry vysoká kamenná podezdívka s desetimetrovou trámovou konstrukcí a třemi patry. Tuto nástupkyni z roku 1927 však potkal stejný osud, jako první rozhlednu a pro špatný stav byla stržena. Místo však jako by bylo ke krásným výhledům předurčeno a tak se vrch Varhošť dočkal v roce 1973 třetí rozhledny, ze které se těší návštěvníci dodnes.

Rozhledna, která letěla

Současná rozhledna je vysoká 12 metrů a má tři vyhlídkové plošiny s centrálním nosným válcovým pilířem. Váží úctyhodných 13 tun a pokud se ptáte, jak se takový kolos nahoru dostal, pak odpověď zní: vrtulníkem, který ji usadil do původního kamenného soklu.

Přístupnost

Volně přístupné

Tipy na ubytování

Kudy k Varhošti?

Autem ve směru od Sebuzína do sedla pod Varhoštěm, odtud pěšky asi 15 minut.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Podívejte se na web www.litomerice-info.cz, kde si můžete vybrat z bohaté nabídky akcí pořádaných na nedalekém litoměřickém výstavišti. Koná se tu nejen pravidelná známá zářiová výstava Zahrada Čech, ale na své si během roku přijdou také milovníci psů, autoveteránů, dobrého jídla či třeba zdravého životního stylu. 
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.