Zřícenina hradu Hazmburk

Klapý, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Hrad Hazmburk se majestátně vypíná na vrcholu čedičového masivu nad Českým středohořím a je nepřehlédnutelnou dominantou kraje, viditelnou ze vzdálenosti až desítek kilometrů. Hrad opředený pověstmi a tajemstvím je zmiňován již v Dalimilově kronice.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Hazmburk zdobí Černá a Bílá věž

Vrch, na kterém hrad stojí, dosahuje výšky 418 m n. m. Po výstupu vás na první pohled zaujmou dvě věže - oválná Černá věž a hranolová Bílá věž. Černá věž, která bývala strategickým obranným prvkem hradu a dostat se do ní bylo možné jen visutou pavlačí v poschodí, je vysoká 25 m a byla vybudována ze zdejšího tmavého čediče. Bílá věž byla pojmenována podle světlého pískovce, z něhož byla vybudována její horní, nejmladší, část. Spodní a střední část je z jiného materiálu – základy tvoří čedič a střed tesaný pískovec. Tato věž je vysoká 26 m a ukrývá schodiště, po kterém se dostanete k jejímu vrcholu, který vám již tak daleký a krásný výhled z vrchu, na kterém hrad stojí, ještě více přiblíží. V hradním areálu si kromě věží prohlédnete mnohá zajímavá zákoutí a můžete přemýšlet nad řadou tajemství, která hrad provází. 

Výhled z Hradu Hazmburk

Místo opředené tajemstvím

Není bez zajímavosti, že Hazmburk a přilehlá obec Klapý byly v historii opakovaně postiženy přírodními katastrofami v podobě rozsáhlých sesuvů půdy. Lidé se odedávna dohadovali o tom, jaké síly za to mohou a jejich fantazii jitřila skutečnost, že druhý sesuv se odehrál na jaře, v době, kdy se podle pověstí otevírají skryté zázračné poklady a i třetí rozsáhlý sesuv připadl na podobný čas. V důsledku těchto katastrof přišla obec opakovaně o řadu domků i o školu a později vznikl projekt na výstavbu domů nových, situovaných mimo území postihovaného těmito fatálními sesuvy. 

Kudy na Hazmburk?

Z obce Klapý dojdete na veřejné parkoviště pod hradem, kde je i malá boudička s občerstvením (nápoje, párky…). Odtud k vrcholu vede žlutě a posléze červeně značená středně náročná turistická cesta, vedoucí po severním svahu ke zbytkům první brány. Trasa na mapě Nazpět se můžete vydat stejnou cestou, nebo zamířit opačným směrem a hrad prakticky obejít. Dojdete tak rovněž k parkovišti, ale cestou budete odměněni mnoha krásnými výhledy na hradní celek.

Tipy na ubytování

Parkování

Pod kopcem je parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Po výstupu a prohlídce hradu můžete zamířit na zámek Libochovice. Je od hradu vzdálen jen asi 6 km a dojedete k němu po silnici č. 237. Prohlídka zámku trvá přibližně hodinu a za prohlídku stojí také zámecká zahrada s pávy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.