Důl a podzemní nacistická továrna Richard

Litoměřice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V dole Richard, který se nachází v blízkosti Litoměřic ve vrchu Bídnice, byl nejprve těžen vápenec, posléze důl posloužil německému zbrojnímu průmyslu a nyní se v jeho části nachází úložiště radioaktivního odpadu. Důl samotný je z tohoto důvodu nepřístupný, ale jeho historii připomíná expozice, nacházející se v městském podzemí v Litoměřicích.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Jak šel čas...

Expozice „Důl Richard v proměnách času“ je umístěna v historickém podzemním sklepení pod budovou litoměřické radnice. Mapuje zajímavou a pohnutou historii nedalekého kopce Bídnice, vzdáleného asi 3 km od Litoměřic. Zde se od 19. stol. těžil vápenec, za 2. světové války tady nacisté budovali podzemní továrny a v současné době je malá část podzemí využita jako úložiště nízko radioaktivního odpadu. Pod Bídnicí se nachází 35 km podzemních chodeb. Z důvodu hrozícího nebezpečí závalu je již dnes vstup do chodeb hermeticky uzavřen. Pro připomenutí událostí tohoto místa vytvořilo Město Litoměřice zajímavou expozici.

foto: litomerice.eu

Expozice mapují historii dolu Richard

Expozice „Důl Richard v proměnách času“ využívá 170 m středověkých podzemních chodeb. Je rozdělena do 5 částí. Tříjazyčné informační panely podél celé trasy vám přiblíží historii dolu Richard. Expozice je doplněna o různé artefakty a dobové snímky, které podtrhují autentičnost a navozují atmosféru práce v podzemí. Vchod do expozice evokuje vchod do skutečného dolu.

foto: litomerice.eu

Na co se může těšit? Dozvíte se dokonce i jak se skladuje radioaktivní odpad

Po vstupu do podzemí se seznámíte s nejstarší historií dolu, kdy se zde těžil vápenec. Druhá část vás zavede do nejtemnějšího období na konci 2. světové války. Tehdy nacisté jeho strategickou polohu v podzemí využili k budování továren s válečnou výrobou. K tomu účelu zřídili z nedalekých kasáren koncentrační tábor, kde jeho hrůzy nepřežilo více než 4 500 lidí. Třetí část je pohledem do současnosti. V části podzemí se již více než 50 let ukládá nízko radioaktivní odpad a expozice ukazuje, co a jak se skladuje. Čtvrtá část je jakýmsi pohledem do budoucnosti. Vystavená architektonická studie představuje možnost rekonstrukce podzemí a jeho zpřístupnění veřejnosti. Pátá část je fotografická výstava ilustrující současný stav dolu.

foto: litomerice.eu

Prohlídky

Expozici provozuje Informační centrum Litoměřice se sídlem na Mírovém náměstí 16/8a. Zde si můžete zakoupit vstupenky a dohodnout čas prohlídky. Délka prohlídky je cca 30 min.

Občerstvení

Po návštěvě expozice můžete zamířit do malebného podloubí na Mírovém náměstí a dát si něco dobrého na zub v pizzerii Pohoda, restauraci U zlatého bažanta či třeba v Radničním sklípku.

Přístupnost a parkování

Expozici najdete v podzemí na Mírovém náměstí. Je zde rovněž Informační centrum a parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Litoměřické podzemí nabízí i další svou tvář. Prohlédněte si podzemní sklepení, které patří k nejrozsáhlejším u nás a zpřístupněno je 366 metrů chodeb. Vstup do podzemí je u vchodu do vinárny Radniční sklípek, o letních prázdninách je přístupné denně od 11.00 do 15.00 hodin, v červnu o víkendech ve stejný čas. V budově radnice si můžete prohlédnout oblastní muzeum a v nedalekém domě Na Vikárce na Máchově ulici navštívit Máchovu světničku, ve které slavný básník žil a kde jeho život i skončil.

Základní údaje

Vstupné

50 Kč dospělá osoba
20 Kč děti 6-15 let
30 Kč studenti, senioři a ztp

Kontaktní údaje

Mírové náměstí 16
Litoměřice 41201
+420 416 916 440
info@litomerice.cz
www.litomerice.eu

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.