Důl a podzemní nacistická továrna Richard
Litoměřice, České Středohoří a Žatecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Juan de Vojníkov CC BY-SA 3.0

V dole Richard, který se nachází v blízkosti Litoměřic ve vrchu Bídnice, byl nejprve těžen vápenec, posléze důl posloužil německému zbrojnímu průmyslu a nyní se v jeho části nachází úložiště radioaktivního odpadu. Důl samotný je z tohoto důvodu nepřístupný, ale jeho historii připomíná expozice, nacházející se v městském podzemí v Litoměřicích.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Tři expozice mapující historii dolu Richard

Expozice „Důl Richard v proměnách času“, umístěná v podzemní chodbě, návštěvníkům prostřednictví více než dvou desítek informačních panelů připomene historii a úlohu dolu. Je rozdělena do tří částí, které mapují jeho jednotlivá období.

  • První jej představuje v době, kdy zde byl důl na vápenec.
  • Druhá část vypovídá o době 2. světové války, kdy důl sloužil jako tajná továrna pro německý zbrojní průmysl. Práce zde trvaly až do květnových dnů roku 1945 a tuto etapu provází temná minulost, neboť zde v nelidských podmínkách zahynuly tisíce vězňů.
  • Třetí období představuje důl jako úložiště jaderného odpadu. 
foto: geology.cz

Víte, jak se skladuje radioaktivní odpad?

V expozici je umístěno množství dobových snímků, nápisů, kopie původních cedulí z podzemní továrny, nářadí, železný vozík a také uvidíte makety sudů, do kterých se ukládá radioaktivní odpad. V závěru expozice si můžete prohlédnout studii s názvem „Sad smíření“, která je návrhem na vybudování památníku obětem nacistické továrny.

Prohlídky

Prohlídka expozice je za doprovodu průvodce. Vstupenky jsou k zakoupení na Informačním centru Litoměřice, které expozici provozuje. Čas prohlídky bude stanoven po předchozí dohodě s pracovníky Informačního centra. Délka prohlídky 30 minut. Prohlídku si můžete rezervovat online

Občerstvení

Po návštěvě expozice můžete zamířit do malebného podloubí na Mírovém náměstí a dát si něco dobrého na zub v pizzerii Pohoda, restauraci U zlatého bažanta či třeba v Radničním sklípku.

Přístupnost a parkování

Expozici najdete v podzemí na Mírovém náměstí. Je zde rovněž Informační centrum a parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Litoměřické podzemí nabízí i další svou tvář. Prohlédněte si podzemní sklepení, které patří k nejrozsáhlejším u nás a zpřístupněno je 366 metrů chodeb. Vstup do podzemí je u vchodu do vinárny Radniční sklípek, o letních prázdninách je přístupné denně od 11.00 do 15.00 hodin, v červnu o víkendech ve stejný čas. V budově radnice si můžete prohlédnout oblastní muzeum a v nedalekém domě Na Vikárce na Máchově ulici navštívit Máchovu světničku, ve které slavný básník žil a kde jeho život i skončil.

Základní údaje

Vstupné

50 Kč dospělá osoba
20 Kč děti 6-15 let
30 Kč studenti, senioři a ztp

Kontaktní údaje

Litoměřice
+420 416 916 440
info@litomerice-info.cz
http://www.litomerice-info.cz

Štítky

  • Poznávací
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Vyberte si ubytování

Roubenka 33

Královéhradecko Teplice nad Metují

0/10
Cena od 200 Kč do 450 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více